Két százalék felett a költségvetési hiány
A pénzügyminisztérium pénteken közzétett adatai szerint idén március végén a GDP-arányos költségvetési hiány 2,28 százalék volt, szemben a múlt év azonos időszakában jegyzett 2,04 százalékkal.
Abszolút értékben a deficit 43,66 milliárd lej volt az első negyedév végén, míg a múlt év harmadik hónapjában 35,88 milliárd lej, számolt be az Agerpres.
Nőtt a bevétel, de a kiadások is | Illusztráció: Pixabay
A költségvetés bevételei éves összevetésben 6,9 százalékkal, 141,32 milliárd lejre nőttek az idei első három hónapban. Ezt a pénzügyminisztérium a jövedelamadó-, a tbjárulék- és a jövedékiadó-bevételek növekedésével magyarázza. A költségvetés kiadásai a múlt év első negyedévéhez képest 10,1 százalékkal 184,98 milliárd lejre nőttek. Február végén 1,58 százalék volt a GDP-arányos deficit.
Az idei költségvetés 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos hiánnyal számol. Tavaly a GDP-arányos deficit 8,65 százalék volt.
A közzétett adatok kapcsán Tánczos Barna pénzügyminiszter Facebook-oldalán kijelentette, hogy a kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell. Szerint az év első három hónapjának költségvetési végrehajtása tükrözi a hazai és nemzetközi gazdasági környezet kihívásait, ugyanakkor azokat az első eredményeket is, amelyek a költségvetési egyensúly helyreállítását célzó intézkedéseknek köszönhetőek. „Nőnek a beruházások, és csökkennek a működési költségekre fordított kiadások” – írta a bejegyzésben.
Tánczos közölte, hogy az év első három hónapjában a bevételek 6,9 százalékkal nőttek a tavalyi év azonos időszakához képest, az áfabevételek közel 37 milliárd lejre emelkedtek, a beruházások pedig meghaladták a 25 milliárd lejt, ami több mint 10 százalékos növekedést jelent az előző év első negyedéhez képest.
Kapcsolódó
Hozzátette, hogy az állami kiadások nőttek, tükrözve a tavalyi béremeléseket és nyugdíjemeléseket, ugyanakkor a helyi önkormányzatok és a központi állami intézmények is csökkentették a működési kiadásaikat. „Ezek olyan eredmények és irányok, amelyeket gyorsabban és hatékonyabban kell folytatni. Ehhez elsősorban politikai stabilitásra van szükség, de ugyanilyen fontos az állami intézmények közös erőfeszítése is. A kiadások csökkentése és a költségvetési szabályok betartása minden állami intézmény legfontosabb feladata kell legyen, mindenféle kivétel vagy engedmény nélkül” – zárta bejegyzését Tánczos Barna.