Jogi úton akadályozná meg a fekete-tengeri gázkitermelést a Greenpeace

Jogi úton akadályozná meg a fekete-tengeri gézkitermelést a Greenpeace – írja az economica.net a környezetvédő szervezet közleménye alapján.

A Greenpeace azt állítja, hogy a Konstanca Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) törvényt sértett, amikor kibocsátotta a Neptun Deep projekt számára kibocsátotta a környezetvédelmi engedélyt, ezért a bírósághoz fordult annak érvénytelenítése érdekében.Fotó: Facebook/BSOG

„Az APM megfelelő, a környezetre, a lakosság egészségére, a vízre és a klímaváltozásra gyakorolt hatásokat elemző, az országos, uniós és nemzetközi előírások által megkövetelt tanulmány nélkül bocsátotta ki a környezetvédelmi engedélyt” – olvasható a Greenpeace állásfoglalásban.

A földgáz nyíltvízi kitermelése egy sor sérülékeny állatfaj számára is veszélyt jelentene, állítja a környezetvédő szervezet.

A Greenpeace jogi képviseletét ellátó Revnic Cristian și Asociații ügyvédi iroda szerint az APM elmulasztotta a beruházás határon átnyúló hatásainak a vizsgálatát, ezért „a környezetvédelmi engedély törvénytelen”.

A Fekete-tengerben található Neptun Deep gázmező kitermelési koncessziója az OMV Petrom és a román állami gáztársaság, a Romgaz tulajdonában van. A szakemberek minimum 100 milliárd köbméterre becsülik a kiaknázható földgáz mennyiségét. A kitermeléshez, melynek megkezdését 2026-ra ígérik, 4 milliárd euró infrastrukturális beruházás szükséges.

A Fekete-tenger romániai vizein jelenleg is folyik nyíltvízi kitermelés. Az amerikai tulajdonban levő Black Sea Oil & Gas 2022 nyarán kezdte el a kontinentális talapzatban levő földgáz kitermelését. A cég tavaly kb. 1 milliárd köbméter földgázt hozott felszínre.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?