Magyarország reményeket fűz a fekete-tengeri gázhoz – Szijjártó Péter szerdán Bukarestbe érkezik

Magyarország nem mondott le arról, hogy fekete-tengeri gázt vásároljon. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerdán Bukarestben részt vesz egy nemzetközi földgáz-konferencián, melyen az ágazat nagyvállalatai és régió több országának képviselői lesznek jelen.

Mint ismeretes a Neptun Deep az elmúlt évtizedek legjelentősebb romániai energetikai projektje. Az OMV Petrom és a Romgaz 2027-ben tervezi a 100 milliárd köbméteresre becsült készlet kitermelését. Sebastrian Burduja energiaügyi miniszter rámutatott, amíg a Neptun Deep kitermelése megkezdődik, Romániának olyan szintre kell fejlesztenie iparát, hogy a gázt belföldön tudja felhasználni, és magas hozzáadott értékű termékeket exportáljon, számol be a Hotnews.

A kép illusztráció | Fotó: Pixabay
„Nekünk van gázunk, nekik nincs" – mondta Sebastian Burduja arra a kérdésre, hogy miről fog tárgyalni a magyar tisztségviselővel. Hozzátette, Románia abban érdekelt, hogy energetikai csomóponttá váljon, erre minden feltétel teljesülhet: vannak vízforrások, nukleáris program, szélerőművek, és földgáz, ami Magyarországnak nincs.
Az a nulla prioritás, hogy ha az országnak lesznek gáztartalékai, tudja azt a saját iparában kiaknázni, például a gázt villamos energiává alakítva.
A gázt felhasználhatjuk a műtrágyaiparban, a mezőgazdaságban és különösen a gyógyszeriparban, amely nagy gázfogyasztó, és ahol Romániának jelentős kereskedelmi deficitje van. Ez lenne a prioritásom, nemcsak mint energiaügyi miniszter, hanem mint román állampolgár” – mondta Burduja.

A fekete-tengeri földgázról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már évekkel ezelőtt is tárgyalt, akkor bejelentette: 2022-től lehetőség nyílt volna a jelentős mennyiségű fekete-tengeri gáz Magyarországra szállítására, miután magyar vállalatok kötötték le a gázszállítási útvonal teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?