Transgaz: a fekete-tengeri földgáz a belföldi fogyasztást sem fogja fedezni
Több nagy gáztüzelésű erőmű épül, röpke pár év alatt meg fog duplázódni a belföldi fogyasztás.
Az utóbbi időben egymást érik a Románia által a Fekete-tengerből majdan kitermelt földgázzal kapcsolatos röhejes nyilatkozatok. Néhány héttel ezelőtt Sebastian Burduja energetikai miniszter keverte össze az álmait a valósággal, mondván, hogy a nyíltvízi kitermelés révén Románia Európa legnagyobb gáztermelője lesz.
Pár napja aztán Franck Neel, a Nyersolaj- és Gázipari Munkáltatók Szövetségének elnöke egy még nagyobb ostobasággal rukkolt ki, szerinte ugyanis Románia nem csupán Európa legnagyobb gáztermelője lesz, de jelentősen hozzájárulhat a kontinens gázellátásának biztonságához.
Az országos gázelosztó hálózatot működtető Transgaz vezérigazgatója azonban határozottan cáfolja a fentiekhez hasonló illuzórikus véleményeket. „Azt mondom, hogy a fekete-tengeri gáz Románia számára sem lesz elég. Importálnunk kell majd földgázt” – jelentette ki Ion Sterian, a Romanian International Gas Conference című rendezvény keretében.
Ion Sterian a kijelentését adatokkal támasztotta alá. Egyrészt a földgáz szárazföldi kitermelése évek óta csökken, s a folyamat az elkövetkező időszakban is folytatódni fog. Ezzel párhuzamosan az előttünk álló időszakban a belföldi fogyasztás számottevő növekedésére számíthatunk.
„Nagy az érdeklődés a lakosság részéről a hálózatra való csatlakozás iránt. Csak innen 3-4 milliárd köbméteres növekedés származik majd” – idézi a Transgaz vezérigazgatóját a Ziarul Financiar.
Pár éven belül az ipari fogyasztás is meg fog ugrani egy többmilliárd köbméteres tétellel. Marosnémetiben, a korábbi széntüzelésű erőmű helyén egy 1700 MWh beépített teljesítményű gázerőmű épül, melynek az éves fogyasztása 2,5 milliárd köbméter lesz. Ez meghaladja Románia teljes tavalyi gázfogyasztásának a negyedét. 2024 végére várhatóan elkészül a radnóti gázerőmű is, ennek a beépített teljesítménye 430 MWh lesz. További két gáztüzelésű erőmű épül Isalnița és Turceni településeken. Ezeknek a beépített teljesítménye 1200 MWh lesz, az éves gázfogyasztásukat pedig 1,5 milliárd köbméterre becsülik.
A közeljövőben újraindul a Piatra Neamț városában található vegyipari kombinát, melynek évi 0,8 milliárd köbméter földgázra lesz szüksége.
Románia tavalyi gázfogyasztása kevéssel haladta meg a 9 milliárd köbmétert, amihez nagyban hozzájárult, hogy nem termelt az ország jelenlegi legnagyobb fogyasztója, az évi 1 milliárd köbméternél több földgázt felhasználó Azomureș.
Mindebből látszik, hogy néhány év alatt meg fog duplázódni Románia gázfogyasztása, évi 9-10 milliárd köbméterrel nő. Ez hozzávetőleg megegyezik azzal a mennyiséggel, amennyit a Neptun Deep gázmezőből termelnek majd ki, ami azt jelenti, hogy nemigen lesz mit exportálni.
Azt, hogy Románia a nyíltvízi kitermelés felfutását követően is elhanyagolható tényező lesz a regionális gázpiacon, egyértelműen mutatják a számok: a Neptun Deep gázmező tartalékát 100 milliárd köbméterre becsülik, miközben Norvégia tavaly, tehát egyetlen év alatt 128 milliárd köbméter földgázt termelt ki. Erre varrjon gombot Burduja és Franck Neel.