Jelentős mértékben visszaesett az élelmiszervásárlás
Tejtermékből és étolajból is kb. 15 százalékkal kevesebbet vásároltunk az első félévben, mint 2022 azonos időszakában.
A vásárlóerő csökkenése már az élelmiszerek terén is érezteti a hatását, ezen termékekből is egyre kevesebb fogy, írja a Ziarul Financiar.
„A tejtermékek fogyasztása mennyiségileg közel 15 százalékkal esett vissza 2022 első félévéhez képest, azonban értékben 5 százalékkal nőtt. A fogyasztó nagyon figyel arra, hogy mit és mire költ, csak a legszükségesebbeket vásárolja meg, nagyon odafigyelve az árra” – nyilatkozta Ilias Pliatsikas, a brassói Trei Cibi cég tulajdonosa. Ez nagyjából egybevág a Nielsen piackutató cég adataival, melyek 10 százalékos csökkenést mutattak az első negyedévben.
„Nincsenek pontos adataink az első félévből, de az biztos, hogy folytatódott a kenyérfogyasztás csökkenése. (…) Ezzel párhuzamosan csökkent a pazarlás is, ami jó dolog” – mondja Aurel Popescu, a malom- és sütőipari cégeket tömörítő ROMPAN elnöke. Jelenleg 70-72 kg az egy főre eső éves kenyérfogyasztás, míg öt évvel korábban még 82 kg volt.
Más élelmiszeripari termékek tekintetében is hasonló folyamatok zajlanak. „Csökken a fogyasztás, mert az embereknek nincs pénzük. A hússzektorban 30 százalékos visszaesések is voltak, a tendencia pedig jelenleg is folytatódik. Nem számolunk növekedéssel, annak is örülünk, ha nem kell bezárnunk” – nyilatkozta Alexandru Baciu, a Transliberta Impex tulajdonosa.
A Market Vektor piackutató cég adatai azt mutatják, hogy a húsfogyasztás 6 százalékkal csökkent az első félévben 2022 azonos időszakához viszonyítva, értékben azonban 15,3 százalékkal nőtt, ami a drágulások számlájára írható. Száraztésztából 6,5 százalékkal fogyott kevesebb 2023 első hat hónapjában, mint egy évvel korábban.
Jelentősen, mintegy 15 százalékkal visszaesett az étolaj iránti kereslet is, ami logikus reakció a fogyasztók részéről, ugyanis a Nielsen adatai szerint ezen termékcsoport átlagban 44 százalékkal drágult egy év alatt.