Hitelminősítő-ügynökség: Románia könnyen a “befektetésre nem ajánlott” kategóriába kerülhet

Nagy ára volna a leminősítésnek, a jelenleginél is drágábban jutna az ország hitelekhez.

Ha a “befektetésre ajánlott” kategóriában szeretne maradni, Romániának sürgősen deficitmérséklő intézkedéseket kell foganatosítania, állapítja meg legfrissebb jelentésében a Fitch Ratings. Amennyiben nem csökkenti kellően gyors ütemben a költségvetési hiányt, 2037-ben az ország adósságállománya megközelítheti a GDP 80 százalékát, ami “Románia számára rendkívül magas volna”, vélik a nemzetközi hitelminősítő-ügynökség szakértői.Fotó: Pixabay

“A minősítésre nehezedő negatív nyomás nőhet, főleg, ha az adóügyi gyengeségből fakadóan olyan káros hatások jelennek meg, melyek aláássák a politikai megbízhatóságot” – idézi az economica.net a jelentést.

A Fitch Ratings augusztus végén erősítette meg Románia besorolását a “BBB-/F3” szinten, amely a még befektetésre ajánlott legalsó kategória. A hitelminősítő a besorolás megerősítésével nem annyira a bukaresti kormány gazdaságpolitikáját ismerte el, hanem figyelembe vette, hogy Románia az Európai Unió tagállama, s az ebből fakadó jelentős összegű tőkebeáramlást.

A Fitch jelentésének a szerzői 2,5 százalékos gazdasági növekedést jósoltak Romániának az idei évre, időközben azonban kiderült, hogy a GDP ennél kisebb mértékben fog nőni, az első félévben ugyanis csupán 0,7 százalékkal bővült.   

Románia a másik két nagy nemzetközi hitelminősítőnél, a Moody’s-nál és az S&P Global Ratingsnél is a legalacsonyabb „befektetésre ajánlott” kategóriában van. Az, hogy egy országot hova sorolnak a mérvadó hitelminősítők, nagyban megszabja, hogy milyen költséggel juthat hitelhez a nemzetközi pénzpiacon.

Idén valószínűleg Romániának lesz a legnagyobb, 7 százalékot meghaladó költségvetési hiánya az Európai Unióban.  

Kapcsolódók

Kimaradt?