Hiába készül el a BYD szegedi gyára, minimális lesz benne a termelés
A kínai BYD 2026-ig elhalasztja a tömeggyártás elindítását új magyarországi elektromos járműgyárában, és legalább az első két évben a tervezett kapacitás alatt fogja üzemeltetni a szegedi üzemet, írja a vg.hu.
Ugyanakkor Kína első számú autógyártója a vártnál korábban kezdi meg az autók gyártását az új törökországi üzemében, ahol alacsonyabbak a bérköltségek. A török gyára a tervek szerint a bejelentett gyártási terveinél magasabb kapacitáson üzemel majd.
A gyártás áthelyezése Magyarországról Törökországba rossz hír a magyar gazdaság és a magyar költségvetés számára. A budapesti kormány az elmúlt években egyértelműen az elektromos átállásra alapozta a gazdaságpolitikáját, ami egyelőre látványos kudarcnak tűnik: az akkumulátorgyártás idén még minden hónapban elmaradt az egy évvel korábbitól, áprilisban 16,7 százalékos volt a visszaesés.
A BYD 4 milliárd eurós befektetéssel Szegeden épülő gyára a tervek szerint 2026-ban kezdi meg a sorozatgyártást. A Reuters információi szerint azonban a korábban bejelentettekkel ellentétben az első évben csupán néhány tízezer járművet fognak gyártani Magyarországon.
Ez jelentős visszaesés az eddigi tervekhez képest, ugyanis az üzem kapacitását az első években 150 000 járműre tervezték, ami a gyár teljes elkészülését követően már évi 300 000 elektromos autó lenne.
A BYD nemrég még arról számolt be, hogy már idén októberben átadják a szegedi üzemet, azonban akkor nem tették hozzá, hogy a teljes kapacitáson mikor indulhat el a gyártás. A mostani hírek szerint a termelés 2027-ben növekedni fog a 2026-oshoz képest, de akkor is a tervezett kapacitás alatt marad. Ez főleg annak a követekezménye, hogy az elektromos autók iránti kereslet növekedése jóval elmarad attól, amit a prognózisok jósoltak.
Ezzel egyidejűleg a kínai autógyártó törökországi üzeme, amely a tervek szerint 2026 végén indította volna be a termelést 150 ezer autó éves kapacitással, felgyorsítja a tempót, és már jövőre több autót fog gyártani, mint a szegedi gyár. A Manisában található üzem termelése 2027-ben jócskán meghaladja majd a 150 ezer autót, és a BYD 2028-ban még nagyobb mértékben bővíti a termelést.
A Reuters kiemelte, hogy a forrásai névtelenségük fenntartása mellett nyilatkoztak, mivel nem voltak felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan beszéljenek a BYD gyártási terveiről. A hírügynökség megkereste a kínai gyártót, aki azonban nem kívánt reagálni az értesülésekre.
A BYD azért építi a magyarországi üzemet, hogy ezáltal az Európai Unióban vámmentesen értékesíthesse a járműveit. Jelenleg minden Európában értékesített autója Kínában készül, és a Kínában gyártott elektromos autók behozatalára a szokásos 10 százalékos vámon felül az EU szubvencióellenes vámot is kivetett, így a BYD esetében a teljes vám 27 százalék.
Az új törökországi üzemben gyártott autók közül sok szintén Európába kerül, és az Európai Unióba történő kivitelük során mentesülnek a Kínából származó autókra kivetett vámok alól.
Az olcsóbb törökországi gyártás irányába történő elmozdulás rávilágít a kínai autógyártók által tapasztalt kihívásokra. Ugyan a magas vámok elkerülése miatt szeretnének az EU területén belül gyártani, azonban a magasabb bérek és energiaköltségek riasztják őket.
CSAK SAJÁT