Helyes döntésnek tartják az energiaár-sapkát és élelmiszerárak korlátozását
Marcel Ciolacu kormányfő a csütörtöki kormányülés elején, Adrian Câcu, az európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter pedig Facebook-oldalán értékelték ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb jelentését, amely a hazai inflációra vonatkozott. Mindketten úgy vélekedtek, hogy a számok arra utalnak, hogy az energiár-sapka meghosszabbítása és az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozása helyes döntés volt.
Az Agerpres beszámolója alapján Ciolacu a kormányülésen emlékeztett arra, hogy az infláció márciusban a februári 7,2 százalékról 6,6 százalékra csökkent. Hangsúlyozta, hogy továbbra is megtesznek majd minden szükséges intézkedést az infláció további csökkentéséhez.
Beszélt arról is, hogy tavaly a bruttó hazai termék elérte az 1600 milliárd lejes rekordösszeget, és az előrejelzések szerint idén meghaladja majd az 1700 milliárd lejt. Ez a növekedés a több mint 100 milliárd lejes értékű közberuházások eredménye – tette hozzá.
Ezalatt Adrian Câciu, az európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter ugyancsak kiértékelte az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adatait, amelyek szerinte stabilitásra és fejlődésre utalnak. Kiemelte, hogy a bruttó hazai össztermékével Románia a 12. helyen áll az Európai Unióban, megelőzve Horvátországot, Csehországot, Finnországot és Portugáliát. Ciolacuhoz hasonlóan ő is a beruházások számlájára írja a növekedést.
Facebook-oldalán külön kiértékelte azt is, hogy az éves élelmiszer-infláció jelenleg 2,8 százalékos, mindössze az egyharmada az éves inflációnak, ami az alapélelmiszerek árréskorlátozásának hatékonyságára utal.
Bejegyzésében Adrian Câciu kifejtette, hogy az élelmiszerek helyett most a szolgáltatások és a nem élelmiszer jellegű termékek drágulása pörgeti az inflációt. Ha pedig nem következnek be további külső sokkok, a bázishatás mérséklődésének hatására a szolgáltatások és a nem élelmiszer jellegű cikkek inflációja az év végéig 5 százalék alá csökken. „Sokat kell azonban még tennünk a romániaiak vásárlóerejének növeléséért” – tette hozzá Câciu.
Mint korábban írtuk, a INS jelentése alapján 6,6 százalékra lassult márciusban az éves infláció Romániában, ugyanakkor ez pontosan megegyezik a decemberi értékkel. Az év elején aztán a kormány által végrehajtott adóemelések miatt ismét felgyorsult az általános drágulást, februárban a fogyasztói árindex 7,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.
CSAK SAJÁT