Háromszor annyian szeretnének távmunkát, mint amennyi az ajánlat – Hol van még ilyen?

Csökkent az elmúlt egy évben a munkaerőpiacon meghirdetett távmunkahelyek (home office) száma, miután a 2020–2022-es időszakban látványosan nőtt, az egy év alatt meghirdetett állások több mint 10 százalékát téve ki – derül ki egy munkaközvetítő platform elemzéséből. Idén már csupán a 4,3 százalékát tették ki a távmunkás álláshirdetések a platformon közvetített állásoknak.

Az eJobs csütörtöki közleménye szerint 2023-tól kezdődően a munkáltatók már az irodai jelenlétet feltételező, illetve a hibrid (távmunka + legalább három nap irodában végzett munka) munkavégzést részesítették előnyben a teljes mértékű távmunka helyett. Idén pedig már csupán a 4,3 százalékát tették ki a távmunkás álláshirdetések a platformon közvetített állásoknak, ami mintegy tízezer ilyen álláshelyet jelent, írja az Agerpres.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„A távmunka már nem feltétlenül munkaerőpiaci szabály, hanem inkább egy olyan előny, amelyet egyre kevesebb munkáltató kínál, annak ellenére, hogy minden felmérés azt mutatja, hogy a jelöltek nagyon is szeretnék, ha lehetőségük lenne távmunkára vagy hibrid munkavégzésre, és egyes esetekben ez a fő szempont a munkahely kiválasztásakor. Ugyanakkor, miközben a munkáltatók azt szeretnék, hogy minél több alkalmazottjuk az irodából dolgozzon, ne pedig otthonról, a távmunkát hirdető állásokra benyújtott jelentkezések száma jelentősen nőtt, jelenleg a pályázatok 13,7 százalékát teszik ki” – nyilatkozta a közlemény szerint Roxana Drăghici, az eJobs értékesítési igazgatója.

Az év első kilenc hónapjában a platformon közzétett állásokra beérkezett több mint nyolcmillió pályázatból 1,2 milliót a távmunkát hirdető állásokra, 6,9 milliót a belföldi, irodai jelenlétet feltételező munkahelyekre, 115 ezret pedig külföldi állásokra nyújtottak be. Drăghici felhívta a figyelmet, hogy a távmunkát hirdető állások esetében a pályázatok száma háromszor nagyobb az állások számánál. Utóbbiak leginkább a diszpécser szolgáltatói ágazatban, az IT-szektorban és a biztosítások ágazatában jelennek meg.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Az eJobs értékesítési igazgatója szerint ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy minél nagyobb szakmai tapasztalatot feltételez a meghirdetett állás, annál kisebb a munkáltatók hajlandósága a távmunka elfogadására. Az eJobs platformon jelenleg 26 ezer állást lehet megpályázni, amelyek közül 1100 szól távmunkára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?