Háborús állapotok az építőiparban: nem jön építőanyag Ukrajnából, meredeken emelkednek az árak

Drágult a betonvas, a szigetelő-, a falazó- és a hidegburkoló anyagok is.

Már 2021 utolsó negyedévében gondok voltak az építőiparban, az ágazat teljesítménye kb. 10 százalékkal esett vissza 2020 azonos időszakához képest. „A csődök és a fizetésképtelenné válások száma meghaladta a 2010-es rekordértéket. A tagjaink a kiszámíthatóság hiányára panaszkodnak” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Cristian Erbașu, az építőipari cégek szakmai szövetségének (FPSC) az elnöke.A hazai építőtelepeken is megjelenhetnek az ukrajnai dolgozók | Fotó: Agerpres

A fő gondot az építőanyagok drágulása jelentette, 2021 szeptembere és 2022 februárja között 60 és 80 százalék közötti mértékben emelkedtek az árak. „Az okok sokrétűek: az alapanyagok hiánya, a fenntartható gazdaságra való átállás, a gipszkarton ugyanis 80 százalékban a szénerőművek salakanyagából készül, a villanyáram és a gáz drágulása” – mondja Irinel Gheorghe, a FPSC alelnöke.

Mintha mindez nem lett volna elég, Oroszország Ukrajna elleni támadása tovább súlyosbította az ágazat gondjait, megdobta az árakat, fokozta a piacon a bizonytalanságot. Ennek a fő oka az, hogy Románia jelentős mennyiségű építőanyagot importált Ukrajnából.

„Különösen a vasáru drágult meg. Decemberben 4,25 lejért vettük a betonvas kilóját, jelenleg 6,5 lejért, mindkettőre rájön még az áfa” – nyilatkozta a Maszolnak Wéber Tibor, a kolozsvári Weberbau kft. igazgatója és tulajdonosa. Az ágazati vállalkozók attól félnek, hogy rövidesen megugrik a kerámia alapú építőanyagok ára is, a cserép és a tégla előállítási költségei ugyanis, mivel ki kell égetni őket, nagyban függnek a gáz árától.

Áruhiány egyelőre nem alakult ki, de annyira bizonytalanná vált a piac, hogy 30 napos fizetési határidőre már nem lehet vásárolni, a kivitelezőknek szállításkor kell kifizetniük az építőanyagot. „Oda jutottunk, hogy nem lehet hosszabb távra tervezni, költségvetésben gondolkodni. Általános bizonytalanság van a piacon, ami már tavaly kezdődött, idén azonban felerősödött” – magyarázza a Weberbau tulajdonosa.

Véleménye szerint nagy bajba kerülhetnek azok az építési vállalkozók, akik nem elég körültekintően szövegezik meg a szerződéseiket, úgy, hogy az abban szereplő összegeket módosítani lehessen az építőanyagok drágulása esetén. Munka van, s Wéber Tibor szerint ez egyelőre így is marad, legalábbis Kolozsváron és környékén, mivel a kereslet nem csökken, az ingatlanárak azonban emelkedni fognak.

Alaphangon is 25-30 százalék

„A korábban Ukrajnából érkező termékek esetében alaphangon is 25-30 százalékos a drágulás. Nem csak a betonvas drágult, hanem a szigetelő-, a vakoló- és a hidegburkoló anyagok is” – nyilatkozta Bajkó Tibor, gyergyói építési vállalkozó, a Tig-Rad System tulajdonosa. Ellátási nehézségektől nem tart, az ukrajnai beszállítók helyét főleg bolgárok és lengyelek veszik át.

A hazai építőipari cégek előszeretettel rendeltek korábban Ukrajnából, mivel az ottani alapanyagok olcsóbbak voltak, mint az azonos minőségű, Romániában gyártott termékek. „Beszállítás Ukrajnából jelenleg nincs, megrendelőként nem is mersz pénzt utalni, mert nem biztos, hogy a gyártó le fogja tudni szállítani a megrendelést” – mondja a székelyföldi üzletember.

A Tig-Rad Systemnek hét kivitelezés alatt álló szerződése van. A tavaly megkötött szerződések esetében, melyeket idei árakon kell kivitelezni, fel sem merül, hogy nyereséget érjenek el, mondja Bajkó Tibor, már az is siker, ha mérsékelni tudják a veszteséget. Véleménye szerint az ukrajnai háborúnak pozitív hatása is lehet a hazai építőiparra, az onnan menekülő szakemberek valamelyest enyhíthetik az ágazatot sújtó munkaerőhiányt.

„A beszállítónk szólt, hogy egy hét alatt 25 százalékkal drágult a betonvas” – mondja Frinkuj Árpád, a Fritech ingatlanfejlesztő cég igazgatója és társtulajdonosa. A kisbácsi céget egyelőre nem érinti súlyosan az újabb drágulási hullám, a folyamatban levő beruházásaik ugyanis a végükhöz közelednek.

Frinkuj Árpád szerint az építőanyagok drágulása miatti költségnövekedést a fejlesztők át fogják hárítani a vásárlókra, tovább nőnek az ingatlanárak. A beruházási kedv csökkenésétől helyi szinten nem tart, mondván: „Ameddig az egész országból jönnek az emberek, hogy Kolozsváron fektessék be a pénzüket, az ingatlanpiac pörögni fog”.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?