Ezért viszonylag olcsók a jegyek a fapados légitársaságoknál

A bevételeik jelentős része nem a jegyek értékesítéséből, hanem különféle szolgáltatásokból származik.

Valószínűleg sokan feltették már maguknak a kérdést, hogyan engedhetik meg maguknak a fapados légitársaságok, hogy a hagyományos üzleti modellt követő konkurenseknél jóval olcsóbb jegyeket kínáljanak. A válasz pofonegyszerű: a bevételeik jelentős része nem a jegyekből származik.Rengeteg pénzt hoznak a járulékos szolgáltatások a fapadosoknak | Fotó: Facebook/Wizz Air

A Wizz Air bevételeinek mindössze 56 százaléka származik jegyeladásból, írja a Ziarul Financiar. A fennmaradó 44 százalékot az úgynevezett járulékos szolgáltatásokért fizetik ki az utasok. A Wizz Air tájékoztatása szerint ezek közé tartozik a csomagokért felszámolt díj, a helyfoglalási díj, a reptéri utasfelvételi (check-in) díj, a komfortnövelő szolgáltatások díjai, a fedélzeti étel- és italfogyasztás, utazási biztosítás, autóbérlés stb. Ezek miatt a valós utazási költségek nagyobbak, mint azt a jegyár sugallja.

Tavaly a magyar fapados légitársaság árbevétele 5 milliárd euró volt, amiből a járulékos szolgáltatások 2,2 millió eurót tettek ki.

A bevételek struktúrája vállalatonként különbözik. A legnagyobb európai fapados, az ír Ryanair tavalyi árbevétele 14,4 milliárd euró volt. A cég számlájára járulékos szolgáltatásokért 4,3 milliárd euró folyt be, ami azt jelenti, hogy a jegyekből származó bevételek aránya 68 százalék volt.

Előfordul, hogy a fapadosok visszaélnek a járulékos szolgáltatásokban rejlő lehetőségekkel, s valójában rejtett költségekkel terhelik meg az utasokat, amely elvtelen gyakorlat miatt többször bírsággal sújtották már őket.

Legutóbb a spanyol hatóságok bírságoltak meg hat légitársaságot összesen 179 millió euróra a csomagszállítási és a helyfoglalási díjjal kapcsolatos szabálytalanságok miatt. A legnagyobb, 100 millió eurós bírságot a Ryanairnek kell fizetnie.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?