Ezért veszteséges a CFR: magas bérek, rengeteg irodai dolgozó, csapnivaló hatékonyság

Pár év alatt 50 százalékkal nőttek a bérek az állami vasúttársaságnál, a szerelvények üzemeltetési költségei pedig 37 százalékkal.

Alacsony hatásfokkal, többnyire veszteségesen működik évek óta az állami vasúti személyszállító vállalat, egy frissen közölt tanulmány pedig rávilágít a helyzet okaira. Az elmúlt négy évben a CFR Călători alkalmazottainak az átlagfizetése 50 százalékkal nőtt, 2020 végén bruttó 6 307 lej volt, kb. 18 százalékkal több az országos átlagnál. Ilyen szintű bérfejlesztést a vállalat pénzügyi eredményei nem indokoltak, aminek meg is lett az eredménye.Négy év alatt 20 százalékkal csökkent a CFR járatainak száma / Fotó: Agerpres

2016-ban a cég 1,85 milliárd lejes árbevétel mellett még 48,9 millió lejes nyereséget ért el, egy évre rá azonban már 20,7 milliós veszteséget mutatott a pénzügyi mérleg, annak ellenére, hogy a bevételek 1,97 milliárdra nőttek. 2018-ban, stagnáló forgalom mellett 82,7 millió lejre nőtt a deficit, 2019-ben pedig közel megduplázódott, 161 millió lej volt. A 2020-as eredményeket egyelőre nem közölték, de a járvány miatt kizárt, hogy javultak volna az előző évhez képest.

A Vasúti Reformügyi Hatóság által készített összehasonlító tanulmányból kitűnik, hogy a CFR fő konkurenseinél ugyanazon időintervallumban 30-40 százalékkal nőttek a fizetések. Ezek a cégek ismételten arra panaszkodtak, hogy az állami vasúttársaságnál végrehajtott, gazdaságilag megalapozatlan és fenntarthatatlan bérfejlesztések nyomás alatt tartják őket, egyre nehezebben tudják megtartani a dolgozóikat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A magán vasúttársaságok közül az Erdélyben igen aktív Transferoviar fizeti a legjobban az embereit, átlagban havi 5 808 lejjel. A Regio Călători 5 353 lejes, a Softrans 5 000, az Astra Transcarpatic pedig 4 281 lejes átlagbért fizet. Az állami vasúttársaság esetén a vezető és adminisztratív munkakörben dolgozók nagy száma miatt ennyire magas az átlagfizetés, a mezei vasutasok valószínűleg nem keresnek lényegesen többet, mint a konkurenciánál.

Költséghatékonyságból elégtelen

A vasúti fuvarozók hatékonyságát legjobban az egy km-re eső működési költségek tükrözik, amiben az állami mamutvállalat jócskán a versenyszféra mögött kullog. Tavaly a CFR-nél 54,09 lej/km volt a működési költség, míg a legkevésbé hatékony magáncégnél, a Softransnál harmadával kevesebb, 36,19 lej. Az Astra Trans Carpatic és a Transferoviar költségátlaga hozzávetőleg 31 lej/km volt, a Regio esetén pedig közel 30 lej/km. A leginkább költséghatékony cég az Interregional Călători 26,84 lej/km-rel.

A költséghatékonyság siralmasan alakult a CFR-nél az elmúlt években. 2016-ban még csak 39,47 lej volt a kilométerenkénti költség, ami azóta 37 százalékkal nőtt. A Transferoviar és az Interregional esetében a növekedés ennél jóval kisebb, 1,8, illetve 11,8 százalékos volt.

Amellett, hogy veszteséges, a CFR visszaszorulóban van a piacon, a részesedése négy év alatt 73 százalékról 67-re csökkent. Az állami vasúttársaság által üzemeltetett járatok száma közel 20 százalékkal csökkent 2017 óta. A Regio Călători piaci részesedése 17 százalék volt tavaly, a Transferoviaré pedig 9 százalék.

A CFR piaci részesedése tehát hozzávetőleg négyszerese a legnagyobb, magánkézben levő vasúttársaságénál. A CFR-nél ugyanakkor 12 ezernél is többen dolgoznak, míg a Regionak csak 620 alkalmazottja van, vagyis előbbinek a személyzeti állomány szinte hússzor nagyobb. Így nem is csoda, hogy a CFR veszteséggel, a magáncégek pedig nyereségesen dolgoznak.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?