banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Erdélybe költözik a több mint százéves magyar építőanyaggyártó cég

A Zalakerámia Zrt. magyarországi gyárainak szerepét a kolozsvári Sanex veszi át.

Beszünteti a termelést Magyarországon a Zalakerámia Zrt., adta hírül a hvg.hu. Az egyetlen magyarországi burkolólap gyártó tófeji üzeme augusztus óta nem termel, s elkezdődött a romhányi gyár leszerelése is. Az üzem berendezéseit a tulajdonos, az osztrák Lasselberger, a kolozsvári gyárába szállítják át.Fotó: Facebook/Zalakerámia Zrt.

A vállalat tavaly májusban jelentette be, hogy csoportos leépítést hajt végre a Zala megyei Tófejen található üzemében, a 200 dolgozó közel 90 százalékától válik meg. A cégvezetés az energia- és a munkaerőköltségek robbanásszerű növekedésével, valamint a forgalom csökkenésével indokolta az intézkedést. Az üzletmenetet hátrányosan érintették a magyar kormány által az ágazatban bevezetett új adók és szabályozás is.

Tavaly a Zalakerámia árbevétele drasztikusan, mintegy 60 százalékkal csökkent, s 2,1 milliárd forintos veszteséggel zárta az évet. Az egyetlen pozitívumot az jelentette, hogy a Romániába irányuló export nőtt.

A Zalakerámia magyarországi gyárainak a szerepét a kolozsvári Sanex veszi át. Ez 2004 óta van a legnagyobb európai padlócsempe- és csempegyártójának számító Lasselberger GmbH tulajdonában. Az üzem évi 8 millió négyzetméter kerámialapot tud előállítani.  

A Zalakerámia története 1922-ig nyúlik vissza, amikor a Lloyd Társaság megalapította a Romhányi Építési és Kerámiagyárat, mely évtizedekig díszműkerámiát és cserépkályhát gyártott. A burkolólapok gyártása 1973-ban kezdődött. A vállalat 2004-ben került a Lasselberger cégcsoport tulajdonába.

Kapcsolódók

Kimaradt?