Ennyit termelnek a valóságban a hazai szélerőművek és napelemparkok

A napelemparkok csupán a 11 százalékát állítják elő annak az árammennyiségnek, amennyit a beépített kapacitásuk lehetővé tenne.

Július 8-án a romániai szélerőművel beépített kapacitása 3026,91 MW, derül ki az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adataiból. Ez a 18 313 MW-os országos áramtermelési kapacitás 16,53 százalékának felel meg.meg

A szélerőművek tényleges energiatermelése azonban ennél lényegesen kisebb, derül ki az országos áramelosztó hálózatot működtető Transelectrica által közölt adatokból. A 2019 és 2023 közti időszakban a hazai szélturbinák a beépített teljesítményük mindössze 26 százalékának megfelelő mennyiségű villanyáramot állítottak elő.

Egy év alatt átlagban mindössze 21 nap van, amikor a szélerőművek a beépített kapacitásuk 70 százalékánál többet termelnek, az 50 százalékot pedig hozzávetőleg 2 hónapon át haladják meg. Az olyan időszakuk, amikor a termelésük a beépített teljesítménynek a 10 százalékát sem éri el, összesen 3,7 hónapot tesznek ki, írja az economica.net.

A napelemparkok még kisebb hatékonysággal működnek. A vizsgált ötéves időintervallumban a napenergiát hasznosító erőművek által termelt villanyáram csupán 11 százaléka volt annak a mennyiségnek, amennyit a beépített teljesítményük lehetővé tett volna. Egy év alatt átlagban csak 12 olyan nap van, amikor a napelemparkok termelése meghaladja a beépített teljesítmény 50 százalékát.

Annak, hogy napelemparkok hatásfoka jóval kisebb a szélturbinákénál, objektív oka van, ugyanis éjjel nem tudnak termelni. A napelemparkok jelenlegi beépített teljesítménye 1642,87 MW, a teljes országos áramtermelési kapacitás 8,97 százaléka.

A Transelectrica adataiból egyértelműen kiderül, hogy a szélturbinák és a napelemparkok termelése egyáltalán nincs összhangban a fogyasztással, ami a romániai energetikai rendszer egyik legnagyobb problémája.

Kapcsolódók

Kimaradt?