Elégedetlenek a gazdák az ukrán gabona importtilalmának meghosszabbításával
Véleményük szerint ez nem oldja meg a súlyos logisztikai problémákat, amiket az ukrán termékek tranzitja okoz.
Elégedetlenek a romániai gazdák az ukrán gabona importtilalmának meghosszabbításával. Azt kifogásolják, hogy a rendelkezés csak szeptember 15-ig érvényes, nem pedig az év végéig.
„Azt gondoljuk, hogy az Európai Bizottsághoz nem jutott el a teljes információ az ukrán gabonának a kelet-európai országokra gyakorolt hatásáról. Az egyik aggasztó dolog az, hogy a szeptember 15-ig érvényes tilalom csak a búza, a repce és az árpa betakarítását fedi le. Majd meglátjuk, hogy mit csinálunk a napraforgóval és a kukoricával” – idézi a Ziarul Financiar (ZF) Ionel Ationt, a Pro Agro Szövetség elnökét. Hasonló szellemű állásfoglalást tett közzé a Szövetség a Mezőgazdaságért és Együttműködésért (AAC) nevű szakmai szervezet is.
A mezőgazdasági termelők szerint továbbra is súlyos logisztikai problémákat okoz majd a hatalmas mennyiségű ukrán termékek tranzitja. A hazai szállítási és tárolási kapacitás egy részét lefoglalják az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek, ami megnehezíti a helyi termelők dolgát.
„Meglátásom szerint nem annyira az ukrán import vagy export a mi bajunk, hanem a logisztika. Olyan országban élünk, ahol senkit sem érdekelnek a beruházások addig, amíg elő nem áll egy probléma, mint most az ukrajnai háború. Most folyik pár beruházás, de nem elegendő, végül pedig beragadunk majd a kikötőben, nyáron, amikor mindenki el akar adni, s érkezik az ukrán áru is. Miért? Nincs átvételi kapacitásunk” – idézi a ZF Ștefan Gheorghițát, a Triagroexim mezőgazdasági vállalat társtulajdonosát.
A szakemberek szerint idén a logisztikai nehézségek nagyobbak lehetnek, mint tavaly, mivel a termés jobbnak ígérkezik, jóval nagyobb mennyiségű árut kell majd mozgatni. A várható búzatermés 10,5 millió tonna, 15 százalékkal több a tavalyinál.
Rekordot dönthet a repce, amiből valószínűleg 2 millió tonnánál többet fognak betakarítani, s 2 millió tonna körül lesz az árpatermés is. A teljes várható gabonatermést 25 millió tonnára becsüli, amiből kb. 15 millió tonnát exportálni fogunk.