Egy hobbikereskedő mondja: legyen lelkierőd, ha kriptovalutákba fektetsz

Nagy nyereséget hozhat, de fájó veszteséggel is járhat a virtuális valutákkal való kereskedelem. Romániában több százezren művelik.

Az egekbe szökött az elmúlt egy évben a kriptovaluták árfolyama, s ezzel párhuzamosan az irántuk való érdeklődés is. Becslések szerint Romániában 500 ezer fő körüli azok száma, akik több-kevesebb pénzt fektettek ezekbe a digitális fizetőeszközökbe.

A Román Nemzeti Bank (BNR) ugyan soha nem tiltotta meg a kriptovalutákkal való tranzakciókat, de egy 2018-as állásfoglalásában ezeket úgy határozta meg, mint „nagyon változékony és roppant veszélyes spekulatív aktívumok, amelyek nagy eséllyel okozhatnak pénzügyi veszteséget a befektetőknek”. A minden más befektetést messze felülmúló hozamok reménye azonban sokak számára felülírja a potenciális kockázatokat.

M. középkorú, családos férfi, tisztes polgári foglalkozása van. 2019-ben figyelt fel a virtuális valutákra, amikor a banki szolgáltatásokat nyújtó Revolut online felületén feltűnt egy ezekre vonatkozó menügomb. Kíváncsi volt, hogyan működnek, ezért 10 lejre vásárolt az első és legismertebb kriptovalutából, a bitcoinból. Két-három héten át alig mozgott az árfolyam, ezért aztán felszámolta a befektetését. Akkoriban a bitcoin értéke 3 ezer dollár körül volt.Meredeken nőtt, de erős ingadozásokat mutatott az elmúlt 12 hónapban a bitcoin árfolyama / crypto.com

Bár közvetlenül már nem volt érdekelt, továbbra is figyelte a piacot, s az idei év elején ismét beszállt, ezúttal 1 lej értékű bitcoint vásárolt. Látván, hogy az árfolyam emelkedik, most már komolyabb összeget fektetett be, 1 000 lejt, majd további 4 ezret. Ezt követően azonban az árfolyam növekedése megállt. „Ment lefele is, féltem, hogy elvesztem a pénzt, ezért kiszálltam” – mondja M. Ekkora a bitcoin, ha ideiglenesen is, de elérte a 60 ezer dolláros értéket.

M. más, a bitcoinnál kevésbé ismert kriptovalutákat is figyelni kezdett. Úgy ítélte meg, hogy ezekben nagyobb növekedési potenciál van, mint a bitcoinban. Az XRP nevű virtuális valuta mellett döntött, 1 000 lejjel kezdett, majd 10 ezer lejre növelte a befektetést. Ez jelenleg jó döntésnek bizonyult, az általa birtokolt XRP május 18-án körülbelül 23 ezer lejt ért.

„Az árfolyama jelenleg 1,6 dollár között van. Azt olvastam, hogy egy év alatt elérheti a 20 dolláros szintet. Remélem, hogy lesz lelkierőm kivárni a maturalizálódását. Azt, hogy ez mikor, illetve milyen értéken következik be, nem lehet előre tudni, nagyon figyelni kell a piacot” – nyilatkozta M.

Ha megszólal Elon Musk

M. személyes tapasztalatai lényegében egybevágnak a BNR megállapításával. Véleménye szerint a kriptovaluták nagyon veszélyesek a kisbefektetők számára, mivel az árfolyamingadozások hatalmasak lehetnek, és előre nem láthatóak. A bitcoin értéke elkezdett nőni, amikor a Tesla bejelentette, hogy elfogadja fizetőeszközként, majd esni kezdett arra a hírre, hogy a cég tulajdonosa, Elon Musk azt mondta, nagy a szénlábnyoma, ezért nemkívánatosnak tartja a használatát.

Musknak igaza volt abban, amit a legismertebb kriptovaluta környezetszennyező voltáról mondott, egy elemzés szerint ugyanis a bitcoinbányászatra használt áram mennyisége meghaladja Norvégia energiafelhasználását, 129 TW-ot tesz ki.

A kriptovaluták piacának teljesen kiszámíthatatlan, szinte abszurdba hajló voltát legjobban a dogecoin példázza. Ezt 2013-ban viccből hozta létre két szoftvermérnök, s a kriptovaluták paródiájának szánták. 2015-ban egyik megalkotója, Billy Markus eladta minden dogecoinját, s az értük kapott pénzből vett egy Honda Civicet. Utóbb kiderült, hogy roppant rossz döntést hozott, a forgalomban levő dogecoin értéke ugyanis immár 50 milliárd dollár. A közelmúltban, egy televíziós show-műsorban Elon Musk a dogeciont emlegette pozitív szövegkörnyezetben, mire az árfolyam azonnal megugrott.

M., bár alapvetően az XRP-re tett, minimális összeget, 10-10 lejt bitcoinban és ethereumben is tart. Elmondása szerint a kriptovalutákkal való kereskedés roppant egyszerű, az online platformokon egy kattintással váltható át bármelyik lejre, és fordítva.

(Nyitókép: Shutterstock)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?