E.ON-MVM tranzakció: Burduja nem enged a 48-ból

Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette - jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel tartott hétfői találkozóján.

Az energiaügyi minisztérium tájékoztatása szerint a román tárcavezető kifejtette, hogy Bukarest soha többé nem fogja Európa energiabiztonságát azoknak a kezében hagyni, akik az energiát zsarolásra használták és használják ma is. “Régiónknak diverzifikálnia kell az energiaforrásait, és a lehető legnagyobb mértékben saját magára kell támaszkodnia” - idézte Burduját a közlemény.A fekete-tengeri gázról is tárgyalt a két miniszter | Fotó: Pixabay

A két miniszter tárgyalásainak középpontjában a regionális energiapiacok ingadozásai, a regionális energiabiztonság megerősítése és a földgázellátás diverzifikálása állt, írja az Agerpres. Terítékre került a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelése és az azeri-grúz-román-magyar áramvezeték is.

A találkozón Sebastian Burduja emlékeztette tárgyalópartnerét, hogy Románia mára már az EU legnagyobb gáztermelője, a Neptun Deep beruházás 2027-es beindulásával pedig megduplázza a földgáztermelő kapacitását, ami a régió energiaszükségletének részleges ellátását is lehetővé teszi. Ebben a tekintetben a BRUA gázvezetéknek és a kivitelezés alatt álló Tuzla-Podișor gázvezetéknek döntő szerepe lesz a gázszállításban - vélekedett.

A román miniszter a közlemény szerint beszélt arról is, hogy Románia megvalósítani készül az 5000 MW-os nagyfeszültségű egyenáramú (HVDC) vezetéket, amelyik minimális veszteséggel fog áramot szállítani Nyugat-Európába. Ehhez csatlakoztatják a Fekete-tenger alatti kábel lefektetésével Grúziát és Azerbajdzsánt is.

“Ami az esetleges MVM-E.ON tranzakciót illeti: ismertettem a magyar féllel az energiaügyi minisztérium álláspontját, amelyet korábban nyilvánosan is kifejtettem. Románia meg fogja védeni szuverenitását és polgárainak stratégiai érdekeit. Románia energiája továbbra is a romániaiakat fogja szolgálni” - nyilatkozta Sebastian Burduja.

Kapcsolódók

Kimaradt?