Az inflációnál sokkal gyorsabban nőnek, az egekben járnak a vendéglátóipari árak

A hazai vendéglői árak három év alatt 42 százalékkal nőttek, már a nyugat-európai szint közelében járnak.

Augusztusban az éttermek, étkezdék és kávézók árai átlagosan 10,78 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Az ágazati áremelkedés duplája az augusztusi éves inflációs rátának, írja a Ziarul Financiar (ZF).Fotó: Pixabay

Ez már a harmadik egymást követő év, amikor a vendéglátóipari infláció kétszámjegyű: tavaly augusztusban az árak 15,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 2022 augusztusában pedig 11 százalékkal. Mindez azt jelenti, hogy három év alatt átlagban mintegy 42 százalékkal emelkedtek az árak a hazai vendéglátóiparban.

2022 közepe óta nem volt olyan hónap, amikor a vendéglátóipari infláció nem kétszámjegyű lett volna.

Ez oda vezetett, hogy jelenleg a romániai éttermi és kávéházi árak nem sokkal maradnak el olyan országokétól, ahol az életszínvonal lényegesen magasabb, mint idehaza.

A numbeo.com árösszehasonlító portál adatai szerint jelenleg Bukarestben két személyre átlagban 50 euróba kerül a vendéglői étkezés, hozzávetőleg ugyanannyiba, mint Budapesten és Lisszabonban. Ugyanazért a szolgáltatásért Prágában 48, Varsóban pedig 47 eurót kell átlagban fizetni, ellenben a bérek 25-30 százalékkal nagyobbak a két közép-európai fővárosban.

Madridban 60, Rómában 65, Párizsban és Bécsben pedig átlagban 70 euróba kerül két személy számára egy vendéglői ebéd, miközben az osztrák fővárosban az átlagfizetés közel duplája a bukarestinek, a francia fővárosban pedig 120 százalékkal nagyobb.

Az, hogy a hazai vendéglátóipari árak nincsenek arányban a bérekkel, nem csak Bukarestre érvényes. Kolozsvár központjában egy kávé minimum annyiba kerül, ha nem többe, mint sok európai nagyvárosban, de egy sör vagy egy tál étel is lényegesen drágább, mint Nyugaton, az átlagbérhez arányítva.

Szaporodnak az arra utaló jelek, hogy ez a ciklus a végéhez közeledik, a fogyasztók egyre kevésbé tolerálják az elszabadult vendéglátóipari árakat. „Azt látjuk, hogy csökken a számlák értéke, s egyre több az akciós ár. Ami a kávézókat illeti, a dolgok kezdenek lenyugodni” – nyilatkozta a ZF-nek Radu Savopol, az 5 to Go kávézólánc alapítója, a HORA ágazatai munkáltatói érdekvédelmi szervezet elnöke. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?