Az építőanyag drágulására és a kiskereskedelmi árak növekedésére számítanak a vállalatvezetők

A 2024. október-december közötti időszakra a romániai vállalatvezetők az építőiparban és a szolgáltatásokban foglalkoztatottak számának viszonylagos stabilitására, valamint az építőiparban és a kiskereskedelemben az árak emelkedésére számítanak – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

A 2024. októberi üzleti felmérésben a feldolgozóipar vezetői a termelés volumenének mérsékelt növekedését (konjunktúraindex +7%) prognosztizálják a következő három hónapra. A foglalkoztatottak számát illetően mérsékelt csökkenés várható, a konjunktúraindex -6%. Az ipari termékek árai az előrejelzések szerint mérsékelten emelkednek a következő három hónapban (konjunktúraindex +15%), idézi a közleményt az Agerpres hírügynökség.Fotó: BNS Facebook oldalaA 2024. októberi becslések szerint az építőipari tevékenységben a következő három hónapban a termelés volumenének mérsékelt csökkenése várható (konjunktúraindex -11%). A vezetők arra számítanak, hogy a foglalkoztatottak száma viszonylag stabil marad (konjunktúraindex -5%). Ami az építési munkák árait illeti, azok várhatóan emelkedni fognak (konjunktúraindex +23%).

A kiskereskedelmi ágazatban a menedzserek a következő három hónapra a gazdasági aktivitás emelkedő tendenciáját prognosztizálják (konjunktúraindex +20%). A kereskedelmi létesítmények által az áruszállítóknak adott megrendelések volumene mérsékelten növekedni fog (konjunktúraindex +16%). A munkaadók a foglalkoztatottak számának (konjunktúraegyenleg +11%) és a kiskereskedelmi árak (konjunktúraindex +30%) mérsékelt növekedését is prognosztizálják.

A 2024. októberi becslések szerint a szolgáltatások iránti kereslet (forgalom) viszonylag stabil marad a következő három hónapban (konjunktúraindex +5%), a szolgáltató szektor vezetői pedig a foglalkoztatottak számának viszonylagos stabilitását (konjunktúraindex 0%) és a szolgáltatások árainak mérsékelt emelkedését várják (konjunktúraindex +15%).

A sajtóközlemény szerint a ciklikus egyenleg a vállalatvezetők megítélését jelzi egy jelenség dinamikájáról, ami nem tévesztendő össze az intézet által készített statisztikai mutatók növekedési vagy csökkenési ütemével. A százalékos konjunkturális egyenleget a jelenség pozitív változatát választó vállalatvezetők százalékos arányának és a negatív változatot megjelölők százalékos arányának különbségeként kapjuk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?