Egy évtizedes távlatban az EU élvonalához tartozik Románia a drágulások tekintetében

Idehaza leginkább az energia és az üzemanyagok ára emelkedett 2014 és 2023 között.

Az elmúlt egy évtizedben a villanyáram, a földgáz az üzemanyagok drágultak leginkább Romániában, átlagban 81,7 százalékkal, írja a cursdeguvernare.ro. A háztartási cikkek 66,7 százalékkal lettek drágábbak a 2014 és 2023 közti időszakban, az élelmiszerek és alkoholmentes italok 58,04 százalékkal, a szeszes italok és a dohányáru pedig 53,8 százalékkal. A telekommunikáció kültségei 12,8 százalékkal nőttel a vizsgált időszakban.Fotó: Pexels

2014 és 2017 között nem igazán beszélhetünk inflációról, volt olyen időszak is, amikor csökkent az átlagos árszínvonal. 2018-ban aztán elindult egy drágulás, ami 2021-ben nagyon felgyorsult. Atipikusan csak az energia ára alakult, mely 2020-ban, a koronavírus-járvány kitörése után jelentősen visszaesett, azonban a rá következő évben meredek emelkedésnek indult.

Az Európai Unió egészében a pénzromlás mértéke jóval visszafogottabb volt, mint Romániában, derül ki az Eurostat adataiból. Uniós szinten leginkább az élelmiszerek és az alkoholmentes italok ára emelkedett az elmúlt évtizedben, átlagban 39,6 százalékkal.

A szeszes italok és a dohányáru 37 százalékkal drágult az EU-ban. Uniós szinten egy olyan kategória is akad, mégpedig a telekommunikáció, ami olcsóbb lett, 3,3 százalékkal.

A közös uniós statisztikai hivatal, az Eurostat által kiszámított, a tagállamokban mért infláció összehasonlításáfra szolgáló harmonizált fogyasztói árindex azt mutatja, hogy az elmúlt 10 évben csak három országban következett be nagyobb arányú általános drágulás, mint nálunk.

A harmonizált fogyasztói árindex szerint Románia esetében 41,6 százalékos emelkedést mutat tízéves viszonylatban. Az árak leginkább Magyarországon szaladtak el, 60,7 százalékkal nőttek, míg Észtországban 49,6, Litvániában pedig 48,5 százalékos volt a drágulás.

A legkevésbé a ciprusi fogyasztók voltak kitéve a drágulásoknak, 10 év alatt mindössze 12,7 százalékkal nőtt a harmonizált fogyasztói árindex.   

Kapcsolódók

Kimaradt?