Állami támogatást sürget a hazai nagyipar
A megnövekedett költségek miatt nem tudják felvenni a versenyt az importból származó termékekkel.
Az energiával kapcsolatos költségek részleges állami kompenzációját sürgeti a Nagy Romániai Energiafogyasztók Egyesülete (ABIEC). A szakmai érdekvédelmi szervezet azt is szeretné elérni, hogy a kormány anyagi támogatást nyújtson a nehézipar kizöldítéséhez.
„A Liberty Galac a második legnagyobb romániai energiafogyasztó. Az energetikai költségek aránya az acél termelési költségeiben 6-8 százalékról 35-40 százalékra nőtt, ami egy elképesztő növekedés. Ebben nincsenek benne a beszállítókkal kapcsolatos közvetett költségek, akikkel újra kellett tárgyalnunk a szerződéseket, mert egyes szolgáltatások árai 200 százalékkal nőttek. Ezekre még rájön a szén-dioxid kvóta adó ami az acél esetében tonnánként 160-180 euró” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Adzsaj Aggarwal, a Liberty Steel Group Europe elnöke.
Állami támogatás hiányában Romániáraa dezindusztrializációs folyamat vár, hangsúlyozza az ABIEC. „Az ásványi termékek, az építőanyagok, a vegyipari- és kohászati termékek terén a külkereskedelmi deficit elérte a 9,4 milliárd eurót. Versenyeznünk kell az olyan európai országokból érkező importtal, ahol a nagy energiafogyasztók állami támogatásban részesülnek és az Európai Unión kívülről, olyan országokból érkező masszív importtal, ahol a gyártók energetikai szubvenciót kapnak, s nem kell fizetniük a Szén-dioxid adót. Ezek az importtermékek a mi változó költségeinknél alacsonyabb árakon jutnak el Romániába” – olvasható a szervezetnek a kormányhoz eljuttatott memorandumában.
Az ABIEC szerint a hazai nagy fogyasztók 75 százalékkal többet fizetnek az energiáért, mint az olyan országokban működő konkurens vállalatok, ahol a kormányok kompenzációs mechanizmusokat léptettek életbe.
Példaként Olaszországot hozzák fel, ahol a kormány egy 23 milliárd eurós garanciaalapot hozott létre, melyből kedvezményes kamatú hiteleket is folyósítanak, míg Spanyolország 6,3 milliárd eurót fordított a gáz árának korlátozására.
Mivel idehaza a kormány semmit sem lépett, „a kereslet csökkenése és a költségek növekedése pusztító hatást gyakorolt az acél romániai piacára”, állítja a Liberty vezetője.
Az ABIEC-hez tartozó vállalatok árbevétele meghaladja a 4,5 milliárd eurót, s évente mintegy 336 millió eurót fizetnek be az államkasszába.