Akadozik a hajóforgalom, olyan kevés a víz a Dunában

Az elmúlt öt évben átlagban 12,5 százalékkal csökkent a folyam vízhozama a sokéves átlaghoz képest.

Báziásnál, ahol belép Románia területére, jelenleg másodpercenként mindössze 2700 köbméter a Duna vízhozama, ami nagyjából fele a sokéves 5350 köbméteres átlagnak, derül ki az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) adataiból. Ez nagyban hátráltatja a hajóforgalmat. A folyam bulgáriai szakaszán jelenleg több konvoj vesztegel, várva a vízszint emelkedését, hogy tovább tudjon haladni.Nehezen tudnak csak haladni a teherhajók | Fotó: Pixabay

„Minden évben gondjaink vannak a Duna vízszintjével, idén ezek még hangsúlyosabbak. (…) A problémák hónapokkal korábban kezdődtek, s bár végeztek megelőző jellegű kotrási munkálatokat, ezek nem bizonyultak elegendőnek” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Antonio Stoean, a Duna Bizottság külső tanácsadója.

Az elmúlt öt évbe a Duna vízhozama átlagban 12,5 százalékkal csökkent, az aszályos időszakokban a visszaesés 17 százalékos volt. A vízmennyiség csökkenése megnehezíti a hajózást, növeli a hajótársaságok és a teljes logisztikai lánc költségeit, s késéseket okoz. Ez azért nagy probléma, mert a Duna fontos szállítási útvonal, a hazai gabona jelentős része rajta keresztül jut el a konstancai kikötőbe, onnan pedig exportra. Tavaly 11,5 millió tonna mezőgazdasági terméket szállítottak a Duna romániai szakaszán, ami a teljes folyami áruforgalom 40 százalékát jelentette.  

Elméletileg az édesvízi szállítás egy részét át lehetne irányítani vasútra, azonban ez idehaza nem járható út, mivel a vasúti hálózat roppant elavult, a tehervonatok óránkénti átlagos haladási sebessége mindössze 27 km.

Idén ősszel indul egy uniós finanszírozású román-bolgár projekt Fast Danube (Gyors Duna) néven. Ennek célja, hogy az év legalább 300 napján minimum 250 centiméteres vízmélységet biztosítson a teherhajók számára. Egyes szakértők szerint ez a beruházás elhibázott, a meder mélyítése nem jelent megoldást a vízhozam csökkenésére.

1075 kilométeres Romániai szakaszán a Duna fő mellékfolyói a Zsil, az Olt, az Argeș, a Ialomița, a Szeret és a Prut. A folyam nem csak a szállítás számára bír nagy jelentőséggel, a vizét kb. 1,5 millió hektár termőterület öntözésére használják. Két évtizeddel ezelőtt még nem az elégtelen vízhozam, hanem a túl sok víz jelentette a problémát, akkoriban 630 ezer hektárt fenyegettek a dunai árvizek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?