Hajóbaleset: nem adja fel az öt vízbe esett fiatal keresését a rendőrség
Még mindig keresik a szombat éjjel a Duna verőcei szakaszánál történt hajóbalesetben eltűnteket: egy 18 és egy 28 éves nőt, egy 19 éves, egy 30 éves és egy 39 éves férfit, közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Facebook-oldalán. A kisgéphajón nyolcan voltak. Hétfőn őrizetbe vették a szállodahajó kapitányát. A további vizsgálat fogja megállapítani, ki a felelős a balesetért, közölte a rendőrség. Szakértő szerint a roncsokból ítélve gyaníthatóan nagy sebességgel ütközött a motorcsónak.
Kedd reggeli Facebook-bejegyzése szerint a rendőrség továbbra is keresi a 2024. május 18-án éjjel a Duna verőcei szakaszánál bekövetkezett balesetben eltűnteket. Azt írják: „Nem adjuk fel! Nem adhatjuk fel! Meg kell találnunk őket! Haza kell vinnünk őket!”. Egy 18 és egy 28 éves nőt, egy 19 éves, egy 30 éves és egy 39 éves férfit keresnek továbbra is.
Mint írtuk, nyolcan utaztak a motorcsónakon, egy 35 éves férfi partra úszott. Egy 39 éves férfi, és egy 20 éves nő holttestét megtalálta a rendőrség. Feltehetően a kisgéphajó egy szállodahajóval ütközött. A rendőrség még vasárnap Komáromnál megállított egy szállodahajót, amelynek az oldala sérült volt.
Hétfőn kiemelték a kisgéphajó roncsait, majd később a rendőrség közölte, hogy őrizetbe vették a szállodahajó kapitányát. Mint Facebook-bejegyzésükben írták: „segítségnyújtás elmulasztása miatt gyanúsítottként hallgattuk ki a cseh állampolgárságú férfit. A Budapesti Rendőr-főkapitányság büntetőeljárást indított a 2024. május 18-án éjjel a Duna verőcei szakaszánál bekövetkezett, illetve két ember halálával és öt ember eltűnésével járó motorcsónak-tragédia körülményeinek tisztázása érdekében. A motorcsónaknál és a szállódahajónál is szemlét tartottunk, valamint az utóbbi jármű kapitányát a BRKF Közlekedésrendészeti Főosztály beosztottjai gyanúsítottként hallgatták ki kétrendbeli, halált eredményező segítségnyújtás elmulasztása bűntett, valamint hatrendbeli segítségnyújtás elmulasztása vétség miatt”.
Azzal gyanúsítják, hogy a baleset után a szállodahajó „személyzetét nem riadóztatta, a mentési protokoll előírásait nem hajtotta végre, semmiféle intézkedést nem tett arra vonatkozóan, hogy a mentésre szoruló embereket kimentse, továbbá a hajót sem állította meg”. Hangsúlyozzák: „azt, hogy ki okozta a balesetet, hogy ki (kik) felelős/felelősek, a további vizsgálat fogja megállapítani!”.
A Magyar Hajózási Országos Szövetség (Mahosz) szóvivője hétfőn az M1 aktuális csatornán azt mondta, a motorcsónak típusából arra lehet következtetni, hogy nagy sebességre volt képes, a roncsokból ítélve pedig gyaníthatóan nagy sebességgel is ütközött – idézi Tóth Mihályt a motorcsónak-tragédiával kapcsolatban az MTI. Tóth Mihály kiemelte: mivel a hobbihajóknál nem kötelező a menetrögzítő rendszer és általában nem is használják, a szakértőknek valószínűleg a kishajó roncsaiból kell következtetniük arra, miként manőverezett, milyen sebességgel haladt a vízi jármű.
A hajó típusából és annak – mintegy 190 lóerősnek tűnő – motorjából ítélve a jármű nagy sebesség elérésére volt képes, és a roncsok is azt mutatják, hogy "nagy sebességgel ütközött neki valaminek” – vélekedett a Mahosz szóvivője.
Arra a kérdésre, hogy mennyire gyakoriak a hajóbalesetek a Duna magyarországi szakaszán, a szóvivő azt mondta, ritkák, hiszen a szabályok betartásával azokat ki lehet védeni. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a hobbihajók növekvő számával nő a balesetek bekövetkezésének kockázata, és több azoknak a száma is, akik a hajózási szabályokat nem tartják be maradéktalanul, vagy nem jártasak például az éjszakai közlekedésben.
Szerinte az a tény, hogy a szállodahajó az előírt útvonalán haladt végig, arra enged következtetni, hogy annak kapitánya nem észlelte a balesetet.
CSAK SAJÁT