Ahány ország, annyi féle a népszerű üdítőital receptje
Romániában két és félszer annyi cukor van a Fantában, mint Szlovéniában és Horvátországban.
Az utóbbi években rendszeressé váltak a nagy élelmiszer- és italgyártókkal szembeni vádak, hogy különböző országokban mást tartalmaznak a termékeik, melyeknek elméletileg azonosnak kellene lenniük. Azt, hogy így áll a dolog, maga a Coca-Cola Company is elismerte, írja a Ziarul Financiar.
Az amerikai vállalat által gyártott, Romániában forgalmazott Fanta 100 milliliterben 10,5 gramm cukrot tartalmaz. Ez szinte megegyezik a bulgáriai és az izlandi mennyiséggel (10,6 gramm), s kevéssel marad csak el attól a 10,8 grammtól, amennyit Csehországban, Magyarországon, Szerbiában, Szlovákiában és Montenegróban tartalmaz.
A hazai Fantában található cukor memnnyisége ugyanakkor közel háromszorosa a szlovéniainak és a horvátországinak (3,8 gr/100 ml). A középutat Hollandia (5,6 gr/100 ml), Franciaország (6,5 gr/100 ml) és Bosznia-Hercegovina (6,9 gr/100 ml) képviseli.
Ugyanakkor a népszerű üdítőital nem nálunk a legédesebb, hanem Ukrajnában (11,6 gr/100 ml), Belgiumban (11,7 gr/100 ml), Luxemburgban (11,7 gr/100 ml) és Olaszországban (11,8 gr/100 ml).
A gyártók átlában a helyi ízléssel és fogyasztási szokásokkal szokták indokolni az eltérő recepteket. A Fanta esetében ez a magyarázat fölöttébb gyanús, mivel Dániában és Norvégiában az ital cukortartalma kb. 50 százalékkal nagyobb, mint Svédországban, Belgiumban és Luxemburgban duplája a hollandiainak, Olaszországban pedig két és félszerese a spanyolnak.
Sokkal hihetőbbnek tűnik, hogy a gyártó adózási szempontok alapján változtatja a receptet, egyes országokban ugyanis a nagyobb cukortartalmú, s ezért egészségtelenebb termékek után többet kell fizetni.
Romániában az év elején 9 százalékról 19 százalékra nőtt a 100 gramm termékben minimum 10 gr cukrot tartalmazó italok áfája. Valószínű, hogy ennek hatására a közeljövőben változni fog a Fanta romániai receptje, jósolja a ZF.