A vártnál jobban teljesített a gazdaság, kevesebb pénzt kap Románia az EU-tól
A tervezettnél 2,1 milliárd euróval kevesebb áll rendelkezésre az országos helyreállítási tervre.
Az eredeti 29,2 milliárd eurós keretösszeg helyett csak 27,1 milliárd euró áll Románia rendelkezésére az országos helyreállítása terv (PNRR) keretében, jelentette be Marcel Boloș, az európai projektek minisztere. Ennek az oka az, hogy 2021-ben a gazdaság a vártnál nagyobb mértékben növekedett 2020-hoz viszonyítva, írja a Ziarul Financiar.
„A finanszírozás aktualizálása a GDP növekedésére vonatkozó 2020 őszi gazdasági előrejelzések és az Eurostat által szolgáltatott valós végrehajtási adatok különbségén alapul” – nyilatkozta a tárcavezető.
A 2,1 milliárd eurót nem a vissza nem térítendő támogatásból, hanem a kedvezményes hitelből vonják le. Ennek az értéke az eredeti számítások szerint 14,2 milliárd euró lett volna, a végleges gazdasági adatok alapján azonban csak 12,1 milliárd euró jár.
A PNRR keretösszege kiszámításának a módszertana szerint a kedvezményes hitel kezdeti összege becsült érték volt, amit 30 százalékkal módosítani lehetett. Erre azt követően került sor, hogy ismertté váltak a végleges tavalyi gazdasági adatok.
Az, hogy Románia a tervezettnél kevesebb kedvezményes hitelt vehet fel az EU-tól, nem feltétlenül rossz hír. Ennek az egyik oka az, hogy Románia nagyon kis hatékonysággal hívta le mostanáig az uniós pénzeket, nulla közeli a valószínűsége annak, hogy ez hirtelen megváltozna, s fel tudnánk használni a PNRR teljes keretösszegét.
A másik ok az, hogy az egymást követő kormányok felelőtlen pénzügyi politikája miatt az államháztartás fenntarthatatlan, s nem biztos, hogy célszerű lenne közel 70 milliárd lejjel megdobni az ország adósságállományát.
A PNRR keretösszegének csökkenése miatt nem kell lemondani egyetlen tervezett beruházásról sem, hangsúlyozta Boloș, azonban egyes esetekben a finanszírozást részben saját vagy más uniós forrásból kell megoldani. Ezen okból újra kell tárgyalni az Európai Bizottsággal az országos helyreállítási tervet.
A miniszter szerint valószínű, hogy meg fogják hosszabbítani a PNRR-ben szereplő beruházások átadási határidejét. Ez jól jönne Romániának, mivel máris vannak olyan infrastrukturális beruházások, melyeknek a 2026 augusztusi határidőre való befejezése felettébb valószínűtlen, másoké pedig teljesen kizárt.