A romániai alkalmazottak 38 százaléka Bukarestben és négy erdélyi megyében dolgozik

A magyarlakta megyék közül Hargitában a legkisebb a foglalkoztatottság, mindössze 38 százalék.

Románia munkaképes korú, 16 és 64 év közti lakosságának mindössze a 41 százaléka rendelkezik munkaviszonnyal, írja a Ziarul Financiar (ZF) az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján. Ebben a korosztályba 12,3 millió fő tartozik, míg az alkalmazottak száma 5,1 millió körül van.Fotó: Agerpres

A foglalkoztatottság Bukarestben kiugróan magas, 87 százalékos, ami több mint duplája az országos átlagnak. Bukarestben a munkavállalók száma meghaladja az 1 milliót.

A főváros után négy erdélyi megye következik: Kolozs (58 százalék), Brassó (56 százalék), Temes (55 százalék), Szeben (54 százalék). Kolozsban 275 501 ember áll alkalmazásban, Brassóban 197 150, Temesben 262 497, Szebenben pedig 140 693. Ezen négy megyében és Bukarestben 1 932 722 dolgozót tartanak nyilván, a teljes hazai munkavállalói állomány 37,9 százalékát.

A regáti megyék közül Ilfovban a legnagyobb a foglalkoztatottság, 52 százalék, utána pedig Konstanca következik 45 százalékkal.

A jelentős magyar közösséggel bíró megyék közül Biharban a legnagyobb a foglalkoztatottság, 50 százalékos. Marosban a munkaképes korúak 43 százalékának van munkahelye, Kovásznában és Szilágyban ez az arány 41 százalék, Szatmárban 40, Hargitában pedig mindössze 38 százalék.

A Kárpátokon belül egyetlen megye van, ahol a foglalkoztatottság alacsonyabb, mint Hargitában, Krassó-Szörény (32 százalék). Országos szinten azonban Hargita a középmezőnyben foglal helyet. Négy olyan megye is van, ahol a 16 és 64 év közötti lakosság kevesebb mint 30 százalékának van munkaszerződése. Giurgiuban a foglalkoztatottság mindössze 24 százalékos, de nem dicsekedhet Botoșani (25 százalék), Vaslui (26 százalék) és Călărași (28 százalék) sem.   

Moldvában egyetlen megye sincs, ahol a foglalkoztatottság elérné a 40 százalékot. A régióban legfejlettebbnek számító Iași megyében a munkaképes lakosságnak csupán a 36 százaléka dolgozik.

„Gyakorlatilag az alkalmazottak aránya és a jövedelmek értéke azonos módon tükröződik földrajzilag, a térkép a gazdasági növekedés nyerteseinek, illetve veszteseinek az eloszlását mutatja. A megyék közti eltérések rendkívül nagyok, amihez hozzájárul az elnéptelenedés és az elöregedés is” – nyilatkozta a ZF-nek Raluca Pârvu, a BPI Románia menedzsment és humán erőforrás tanácsadó cég igazgatója.

Kapcsolódók

Kimaradt?