Palagázzal áraszthatja el az USA a világot

Egy évtizede az Egyesült Államok még a világ legnagyobb gázimportőre volt, ám 2020-ra már a legnagyobb exportőr szeretne lenni.

Bár idehaza egyelőre főleg a próbafúrások körüli botrányok, a kitermelés környezetszennyező mivolta miatti tiltakozó megmozdulások kapcsán hallottunk róla, számos szakértő véleménye szerint a palagáz évtizedekre átrendezheti az energiahordozók világpiacát. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal becslései szerint a jelenleg ismert palagáz készletek a világ teljes éves földgázfogyasztása hatvanszorosának felelnek meg. A palagáz és a földgáz ugyanaz az anyag, az egyetlen különbség köztük a geológiai környezet, melyben megtalálhatók, s ebből fakadón a kitermelési technológia.

Az Egyesült Államok rövid időn belül nagyságrendekkel megnöveli gázkivitelét, jelentette be idén tavasszal Ernest Moniz, washingtoni energiaügyi államtitkár. Az USA jelenleg globális szinten elhanyagolható mennyiségű gázt értékesít külföldön, egyetlen, Alaszkában található terminálon keresztül, ugyanakkor számos cseppfolyósító és exportterminál építése folyik. A világ vezető cseppfolyós gázexportőre jelenleg Katar, évi mintegy 100 millió köbméterrel. Ernest Moniz véleménye szerint 2020-ra az Egyesült Államok a világ legnagyobb exportőre lehet, megelőzve a közel-keleti monarchiát.

Az USA-ban egyetlen évtized alatt palagáz forradalom ment végbe: 2006-ban a napi termelés még csak kb. 2,5 milliárd köbméter volt, jelenleg azonban már megközelíti a 30 milliárd köbmétert. Ennek következtében az Egyesült Államok a világ legnagyobb importőréből potenciális exportőrré vált. A változás drámai gyorsasággal játszódott le, senki sem látta előre. 2007-ben még a Gazprom két külföldi partnerrel kötött szerződést a Barents-tengerben található Stockman-mező kiaknázására, mely a világ ismert földgázkészletének 2 százalékát tartalmazza. Három évvel később a 30 milliárd dolláros beruházást leállították, mert az amerikai import meredeken csökkent, nagyrészt a palagáz kitermelés felfutása miatt.

A Nemzetközi Energia Ügynökség globális jelentése szerint 2012-ben a palagáz kitermelés az USA teljes földgáz szükségletének több mint 50 százalékát fedezte, s az arány növekvőben van.

Nem csak gazdaság – politika is

Az amerikai cseppfolyósított palagáz exportnak nem csak gazdasági, hanem politikai vetülete is lesz, ugyanis lényegesen csökkenthetné az EU függőségét az orosz kiviteltől. Ezen hatás részben Kataron keresztül érvényesülhet, mely korábban jelentős tételben exportált az USA-ba. Mivel ott már egyre kevésbé van igény a katari gázra, ennek egy része Európába kerülhet. Erre készülve, Litvániában tavaly átadták az Independence nevű cseppfolyós gáz fogadására kialakított terminált, de hasonló létesítmények kialakításán dolgoznak Lengyelországban, Olaszországban és Görögországban is. 

A palagáz forradalomnak más globális hatása is lehet. „Erős dominóhatás kezd érezhetővé válni a tengerentúli energetikai reneszánsz következtében. Az Egyesült Államokban a palagáz alacsony áron termelhető ki: 2012 végén egységenként (British Thermal Unit, BTU) 4 dollárba kerül a belső piacon, szemben az ázsiai 18 és az európai 10 dollárral. Ezzel a szénnél gazdaságosabbá válik gázból termelni az elektromos áramot. Ennek következtében Amerika szenet fog exportálni” – állítja Thierry Bros, Az amerikai palagáz-forradalom után című könyv szerzője.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?