Véget vetettek a találgatásoknak a koronavírus-járvány eredetéről

Egy nemzetközi kutatócsoport nagyszabású tanulmánya elutasítja azt a népszerű elméletet, hogy a betegséget okozó SARS-CoV-2 vírus egy laboratóriumból szabadult ki.

A csütörtökön közzétett tanulmány kitart amellett, hogy a vírus a kínai Wuhan egyik piacáról indult, és nem egy tudományos kísérlet eredménye. A kutatók olyan állatokból származó genetikai mintákat vizsgáltak, amelyeket 2019-ben a wuhani piacon lévő standokon árultak, és néhány fajban a COVID betegséget okozó vírus nyomait találták, írja a New Scientist.Archív fotó: Kiss GáborA kutatók újraelemezték a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ által a Huanan piacon 2020. január 1. óta gyűjtött 800 minta adatait, és a COVID-19 első eseteiből származó vírusgenomokat is megvizsgálták. „Minden tudományos adat egy irányba mutat: a SARS-CoV-2 természetes zoonózisos eredetére a wuhani Huanan-piacon” – mondta Ed Holmes, a kutatócsapat tagja.

A COVID-19 legkorábbi eseteinek vírusgenetikai vizsgálatai azt mutatták, hogy a piacon történt járvány kitörése előtt kevés ember fertőződött meg, számol be a kutatócsoport. Ugyanakkor nem tudták kizárni annak lehetőségét, hogy a vírust egy fertőzött állattartó vitte be a piacra. A csapat tagja, Zach Hensel, a lisszaboni NOVA Egyetem munkatársa szerint a COVID-19 megjelenése előtt az ilyen munkakörülményekre ajánlott egyszerű egyéni védőfelszereléssel megelőzhető lett volna a teljes járvány.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?