Új TikTok-őrület: felmondás, majd világ körüli utazás
Új jelenség terjed a fiatalok körében vírusként a közösségi médiában, különösen a TikTokon: „az élet kalandjának” nevezik – felmondás, majd spontán utazás a világ körül.
Az élet értelmének keresését, a személyes fejlődés iránti vágyat és nem utolsósorban a mindennapi rutinból való menekülést hozzák fel indokként.
A szakértők azonban felhívják a figyelmet arra, hogy ezt a döntést csak akkor szabad meghozni, ha van biztonsági tartalék terv, számol be a Digi24 hírtelevízió.
„Lemondtam rezidensi állásomról. Tudom, hogy meglepőnek tűnhet, de az életemnek most más prioritásai vannak. Mindig is rajongtam a külföldi utazásokért” – idézik egy fiatal nő TikTok-videóját.
Sok fiatal feladja karrierjét egy világkörüli utazás kedvéért, mindezt a közösségi médiában is megosztják. A jelenségnek van egy román hashtagje is a TikTokon, #aventuravieții (az élet kalandja) néven, amely már több millió megtekintésnél jár.
A humánerőforrás-szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy az ilyen radikális döntések nem kívánt következményekkel járhatnak. Cristina Profeanu humánerőforrás-tanácsadó figyelmeztet, hogy elvileg a munkaadók elkötelezettséget várnak el, kortól függetlenül. Olyan elkötelezett embereket akarnak alkalmazni, akik képesek végrehajtani a feladatukat. Vannak olyan munkáltatók, akik személyzethiány miatt elfogadják a kisebb-hosszabb távozást, de a többség azonnal új munkatársakat keres.
A pszichológusok arra figyelmeztetnek, hogy az ilyen példák a közösségi médiában negatív hatással lehetnek a kamaszokra. Mirela Zivari pszichológus szerint a fiatal pályakezdők esetében egy ilyen döntés nincs különösebb hatással, kivehetnek egy „szabad évet”. A fiatalabb korosztály esetében nagyobb a veszély, mert ők teljesen másképp értelmezik az önazonosság-keresést. A legtöbben a kiégést, a társadalmi nyomást vagy a karrierben való egyértelmű perspektíva hiányát említik a döntés okaként.
CSAK SAJÁT