banner_DVdnQ8MO_970x250 (2).png
banner_yxa2hhhn_728x90 (3).png
banner_6Z9d5FZx_300x250.png

Üdülési utalvány, Schengen, időjárás: minden a belföldi turizmus ellen dolgozik

Özönlenek külföldre a romániai turisták, miközben a belföldi utazás, nyaralás iránti igény látványosan megcsappant.

Rossz formában van a hazai turizmus, legalábbis ezt mutatják a statisztikai adatok. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kimutatásai szerint az év első két hónapjában az utazási irodák és más turisztikai szolgáltatásokat nyújtó cégek árbevétele 20,1 százalékkal volt kisebb, mint 2024 azonos időszakában. A szállodaipar és a vendéglátás kéthavi szinten még 1,1 százalékos pluszon van, azonban a februári bevételek már 0,6 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbiaktól, annak ellenére, hogy az árak időközben nőttek, ami egyértelműen a forgalom jelentős visszaesését jelzi.

Egyre többen repülnek külföldre | Fotó: Pixabay

A márciusi árbevételi adatok még nem nyilvánosak, azt azonban már tudni lehet, hogy a turisták száma 2,7 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 1,7 százalékkal csökkent éves viszonyításban. A helyzet rosszabb lett volna, ha a határon túlról érkező vendégek száma nem nő 3,1 százalékkal, mivel a belföldi turistáké 4,1 százalékkal kevesebb volt, mint 2024 márciusában.

Kevesebb csoport, kisebb létszámok

A World Travel Shopnál egyáltalán nem érzik, hogy zsugorodóban lenne a piac. „Az április nem volt túl erős hónap, de összességében az év eleje óta 15 százalékkal több foglalásunk van, mint tavaly” – nyilatkozta a Maszolnak Kelemen Barna, a marosvásárhelyi turisztikai ügynökség irodavezetője. Ennek a magyarázata minden bizonnyal az, hogy a World Travel Shop kiutaztató iroda, az ügyfeleik 80 százaléka külföldre foglal. A belföldi foglalások terén kicsit visszavettek a kliensek, mondja Kelemen Barna, lényegében stagnál a piac.

A kolozsvári Mercurius Tournál egész mások a tapasztalatok, ami főleg annak tudható be, hogy a cég a belföldi turizmusra, azon belül pedig Erdélyre koncentrál. „Visszaesés tapasztalható. A tavalyi év azonos időszakában 28 csoportunk volt, most 12-nél tartunk” – mondja Szabó Csaba cégtulajdonos, idegenvezető. Idén nem csupán kevesebb csoportot utaztatnak, de a csoportok létszáma is megcsappant. Van olyan túracsoportjuk, mely tavaly 38 fős volt, míg idén mindössze 18-an jelentkeztek.

Szabó Csaba szerint mindez a pénzre vezethető vissza. Az általános drágulás miatt az embereknek kevesebb pénzük van, ráadásul az árak az idegenforgalom terén is emelkedtek. Az idegenforgalmi vállalkozó úgy látja, erre még rátett, hogy a kormány az üdülési utalványok értékét a tavalyi 1450 lejről 800-ra csökkentette.     

A repülős utak szárnyalnak

A Magda Travel utazási irodánál a tapasztalatok felemásak. „Április végéig jobb volt a forgalom, mint tavaly, a májusi utakra azonban picivel nehezebben gyűltek az ügyfelek. A repülős utak jól mennek, a belföldieknél azonban érződik visszaesés” – nyilatkozta Ambrus Magda, a csíkszeredai cég irodavezetője. Becslései szerint az országon belüli foglalások 20-25 százalékkal estek vissza a tavalyi évhez képest.

Ennek a fő okát abban látja, hogy csökkent a vakációs utalványok értéke, de hozzáteszi, hogy az utóbbi hetekben az időjárás sem segítette az ágazatot. Leginkább a Duna-delta esetében érződik, hogy a szokatlanul hűvös időjárás elvette az emberek kedvét a kirándulásoktól.  

Az, hogy a külföldre irányuló turizmus szárnyal, miközben a belföldi kókadozik, várható volt. Az elmúlt években az ágazatot nagyban segítették az üdülési utalványok, melyeknek idén nem csupán az értékük csökkent, de nehezebben is lehet hozzájutni a pénzhez.

A teljeskörű schengeni csatlakozás ugyancsak a belföldi turizmus ellen dolgozott, főleg, hogy ár-érték arányban Románia, mint idegenforgalmi célpont, egyáltalán nem jön ki jól a nemzetközi összehasonlításból. „Én, mint román, ahelyett, hogy megint elmenjek a román tengerpartra, ha tudom, hogy nincs határ, inkább elmegyek Görögország északi részére, ahol olcsóbb a nyaralás, vagy Bulgáriába. Egyértelmű, hogy Schengen nem segíti a román turizmust” – nyilatkozta korábban Alin Burcea, az Utazási Irodák Országos Egyesületének (ANAT) elnöke. Egyértelmű, hogy igaza volt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_t5aBq6wf_ME_BGA.png
banner_VLbX1df7_bga_alap_logo.png

Kimaradt?