Maszol: Ennyi minden fért bele egy kávéba 2024-ben

2024 telis-tele volt komoly vagy éppen humoros, de mindenféleképpen mély és tartalmas beszélgetésekkel. Sok neves személyt hívtunk meg kávézni, a zenésztől az élsportolóig, a pszichiátertől a műsorvezetőig, a biztonságpolitikai szakértőtől egészen a szerzetesig. Ha esetleg lemaradtál volna róluk, az alábbiakban összeállítottuk a tíz legnézettebb podcastünket, amit akár új évre való hangolódásként (újra) meg lehet tekinteni. 

1. Robert C. Castel: Izraelben családapaként és biztonságpolitikai szakértőként

Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő Aradon született 1970-ben, 17 éves korában vándorolt ki családjával Izraelbe, ahol tanulmányai befejezését követően katonai pályára lépett. A kilencvenes évek első felében az izraeli hadsereg századosaként szolgált, harctéri tapasztalattal is rendelkezik, jelenleg pedig tartalékosként több fontos feladatot lát el az izraeli védelmi erők kötelékében.

2. Csernus Imre: „Magyar vagy, vagy magyarnak látszol?”

Mi a különbség aközött, hogy valaki magyar, vagy csak magyarnak látszik? Csernus Imre pszichiáternek alig néhány hete jelent meg új könyve A magyar címmel, amelyben többek között erre a kérdésre keresi a választ. Hová tűnt a virtus, s miért nem rettegnek már a magyarok nyilaitól Európában? Miért félünk felvállalni az érzéseinket és bátran szembenézni a problémáinkkal? Miért nem ismerjük fel a gyengeségünket és merünk következetesen változtatni? A podcastben minden kérdésre találsz választ. 

3. Schäffer Erzsébet: „Meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk”

Schäffer Erzsébet író és újságíró volt a vendégünk, aki hitvallásaként tekint arra a gondolatra, hogy meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk. Saját elmondása szerint sosem ír fikciót, hiszen önmagában a világ egyik legnagyobb csodájának tartja, hogy épp embernek születtünk, s pontosan ezért mindenkinek van egy saját története, egy valódi mese, amiről valamiért nem hisszük el, hogy igazi. De a beszélgetésből kiderül, hogy számtalan története során miért nem bukkan fel soha a szeretet szó, miközben mégis mindegyik mögött ez húzódik, hogy mit gondol Lázár Ervin valóságáról, és hogy miért kell az irodalomnak „kiborogatnia a csontvázakat a szekrényből”.

4. Curtis: „Ami a sikeremet hozta, az majdnem a bukásomat is”

Széki Attila, azaz Curtis rapperként és dalszövegíróként lett igazán híres, holott világéletében focista karrierre vágyott. Egy térdsérülés azonban 180 fokot fordított az elképzelésein és végre elkezdett a hobbijának élni. A hirtelen jött siker szinte teljesen bekebelezte, kábítószerfüggő lett, amiből azóta sikeresen felállt akaraterejének és családjának köszönhetően. „Ami a sikeremet hozta, az majdnem a bukásomat is” – vallja a beszélgetésben, amit augusztusban, a Kolozsvári Magyar Napok keretén belül rögzítettünk.

5. Bagossy Norbert: „Ha mi nem zenélnénk, akkor is együtt csinálnánk valamit”

Bagossy Norberttel, a méltán népszerű Bagossy Brothers Company alapítótagjával és énekesével beszélgettünk. A gyergyószentmiklósi zenekar 2013-ban robbant be a köztudatba az Add vissza című dalukkal, az elmúlt évtizedben pedig nem volt megállás: mára már nem csak az erdélyi, hanem a magyarországi közönség is a szívébe zárta őket. Rendszeresen jelennek meg új dalok, albumok, a fiúk emellett pedig óriási hangsúlyt fektetnek arra, hogy a hallgatóságuk ne csupán közönség, hanem közösség legyen. Kezdetekről, motivációról, fejlődésről és jövőbeli tervekről is szó esett. 

6. Telegdy-Kapás Boglárka: „Nekem mindig egyértelmű volt, hogy úszni fogok”

Telegdy-Kapás Boglárka olimpiai bronzérmes úszót hívtuk meg ezúttal egy kávéra, aki második otthonaként tekint Kolozsvárra. Első olimpiáján mindössze 15 éves volt, a legfiatalabb a magyar csapatban, idén pedig az ötödik és egyben utolsó olimpiáján már csapatkapitányként volt jelen. Elmondása szerint szeretne jó példakép lenni, amihez az kell, hogy a sikerei mellett megmutassa azt is, ha rossz napja van, márpedig mostanában sok ilyen van, hiszen decemberben visszavonul, abbahagyja az úszást. De a Kolozsvári Magyar Napokon készült beszélgetésünkben elhangzik az is, hogy miért szeret Telegdy Ádám felesége lenni, és hogy milyen terveik vannak a jövőre.

7. Ördög Nóra: „Nem tudom, hogy hogyan tudnék nem ennyi mindent csinálni”

Ördög Nórát nem kell bemutatnuk, hiszen generációk követhették, illetve követhetik szerteágazó munkásságát a televízió képernyőjén. A kereskedelmi televíziózás meghatározó alakja azonban sokkal több annál, mint amennyi látszik belőle, sőt amint elmondta, a tévés szereplés mindennapjainak csupán egy kis részét teszi ki. A közkedvelt műsorvezetőt a marosvásárhelyi Vibe Fesztivál forgatagában állítottuk meg egy kávéra. Nóra a tőle megszokott kedvességgel, de meglepő közvetlenséggel mesélt életéről, karrierjéről, a kihívásokról, amikkel szembenéz, és arról is, hogyan lett vállalkozó és ez milyen nehézségekkel jár.

8. Böjte Csaba: Gyerekekről, nevelőkről, végzetes hibákról

A gyermekekkel szembeni visszaélésekre nincs bocsánat – ebben egyetért a magyar közvélemény. Főként azok után, hogy több gyermekotthonban történt szörnyűséges tettre is fény derült az elmúlt években. Abban azonban már megoszlanak az álláspontok, hogy ki tehető felelőssé, ha megtörténik a legrosszabb, és miként lehet úgy alakítani egy nagy szervezet működését, hogy a jövőben minden hasonlót elkerülhessenek. Mi is kerestük ezekre a kérdésekre a választ, ezért Böjte Csaba szerzetest Kolozsváron megpróbáltuk a komolyabb témákról is faggatni, mindamellett, hogy az alapítvány történetéről, a gyermekekről és a célokról is elbeszélgettünk, hogy olvasóink, nézőink átláthatóbb képet kapjanak.

9. Szabó Katalin: a romániai magyar tornászlány világhíre a Ceaușescu-rezsim árnyékában

Idén volt a negyvenéves évfordulója annak a (sport)történelmi pillanatnak, amikor az 1984-es Los Angeles-i olimpián egy 16 éves tornászlány, Szabó Kati lenyűgözte a világot szereplésével, ami azt jelentette, hogy csapatban, valamint a szerenkénti – gerenda, talaj és ugrás – döntőkben mindenki másnál jobban teljesítve négy aranyérmet szerzett. Ez a teljesítmény mind a mai napig rajta kívül három tornásznőnek sikerült, ebből az egyik a legendás Keleti Ágnes. Ezek az eredmények önmagukért beszélnek, de mi rejtőzik a statisztika mögött? Mennyi lemondással és küzdelemmel járt a csúcsra vezető út? Hogyan látja ezt Szabó Kati négy évtized távlatából? Erre voltunk kíváncsiak.

10. Dés László: a legendás zeneszerző újabb nagy durranásra készül 

Dés László olyan nagysikerű musicalek zeneszerzője, mint A dzsungel könyve, A Pál utcai fiúk vagy éppen a Valahol Európában, amelyekkel nemcsak a magyar színháztörténetbe írta be egyértelműen magát, hanem a nézők szívébe is. Most egy újabb nagy durranásra készül Geszti Péterrel: egy Petőfiről szóló zenés darab van tervben, amin már aktívan dolgoznak. Beszélgetésünkben exkluzív információkat osztott meg a készülő előadásról, és arról is, hogy miben befolyásolta egy nagy vihar és mennydörgés azt, hogy pár éve egyedül is színpadra mer állni.

Köszönjük, hogy idén is nézted, szeretted, osztottad kávézós podcastjeinket! Ígérjük, hogy 2025-ben is tartalmas és izgalmas beszélgetésekkel készülünk. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?