Székelyföldön is kelendő a szépészeti beavatkozás – Dr. Jankó Botond plasztikai sebésszel beszélgettünk a trendekről és a veszélyekről
A fejtől a lábig ma már bármi alakítható a szépészeti beavatkozásokkal, még here- és lábszárimplantátum is létezik, a túlzott izzadásra is nyújtanak megoldást, nemcsak a ráncokat varrják fel, és orrot, fület korrigálnak, melleket nagyobbítanak a sebészek. Egyre szélesedik is az igénylők köre. Dr. Jankó Botond plasztikai sebész szerint ma már hétköznapi dolog, hogy valamilyen szépészeti beavatkozást vesznek igénybe az emberek, és nemcsak a jól szituáltak. A Kolozsváron és Székelyudvarhelyen is praktizáló plasztikai sebésszel beszélgettünk elsősorban a szépészeti ágáról a plasztikai sebészetnek. Megtudtuk, mik a trendek, mik a tévhitek, mi a különbség a kolozsvári és a székelyföldi páciensek között.
Románia nagyon jó helyzetben van mind európai, mind világszinten a plasztikai sebészet terén, kiváló szakemberei vannak, akik folyamatosan fejlesztik a tudásukat, ami pedig a pácienseket illeti, bár elég változatosak az igények, nálunk az arcfiatalítás mindenképp az első helyeken szerepel a szépészeti beavatkozások között, tudtuk meg dr. Jankó Botond plasztikai sebésztől.
„Olyan klinikán is dolgozom, ahol a minimál invazív beavatkozásokat végezzük, mindent, ami arcfiatalítás, vagy volumenpótlás hialuronsavval, szájfeltöltés hialuronsavval, botox alkalmazása a dinamikus ráncokra, a szem körüli ráncokra – ezek a leggyakoribbak. Ugyanakkor helyi érzéstelenítéssel kisebb tumorok eltávolítása, felsőszemhéj-plasztika: ezek még a nagyon gyakoriak, valmint az anyajegyek eltávolítása az arcról, amivel más szakág nem foglalkozik” – vázolta a Maszol kérdésére a plasztikai sebész.
Önbizalomnövelő vagy fontos a munkahelyen
Dr. Jankó Botond dolgozik Kolozsváron a megyei sürgősségi kórházban, valamint magánklinikákon is Székelyudvarhelyen és Kolozsváron. Míg a kórházakban elsősorban a traumákkal foglalkozik felső és alsó végtagon, valamint égési sérülésekkel, arcon előforduló tumorok eltávolításával, a magánklinikán inkább a szépészeti beavatkozásokon van a hangsúly, a fiatalító és alakformáló procedúrákon, az arc-, orr-, szem-, fül-, mell- és hasfalplasztikán. Úgy látja, mára már hétköznapivá vált, hogy plasztikai beavatkozások által akarnak megszépülni az emberek, sőt egyre nagyobb lesz rá az igény.
„Ez egy olyan trend, ami már a jelenben is megvan, de a közeljövőben egyre növekvő tendenciát mutat, és ez nemcsak Kolozsváron jellemző, hanem Székelyudvarhelyen is, és bárhol. Amit jó látni, hogy egyébként a pácienseknek helyén van az értékrendjük, és nem jönnek irreális elvárásokkal, és a magyarázat után értik, hogy miről van szó, nincs félreértés” – mondta el a sebész.
Úgy tapasztalta, sokan akár a munkahelyi státuszuk miatt érzik fontosnak, hogy a kinézetüket alakíttassák.
„Kolozsváron, mivel nagyobb és modernebb a város, itt a társaságok egymást arra ösztönzik, hogy éljenek ezzel. Ha voltál te, megyek én is – így állnak hozzá. Tehát a mindennapi élet részévé vált, hiszen hajt mindenki nap mint nap, és a stressz miatt, meg az életkor előrehaladtával a bőr szöveti szerkezete kezd romlani, így egyre többen fordulnak hozzánk olyan procedúrákért, amelyek ezt késleltetik. Ráadásul sokaknak a fizikai aspektusa nagyon fontos a munkájában, és egy ilyen beavatkozás ad egy pozitív lendületet is: tehát, ha jól nézel ki, az önbizalmad is más, másképp produkálsz a munkahelyeden is, a magánéletben is” – fejtette ki az orvos.
Tévhitek és kockázatok
De mennyire ártalmatlan beavatkozások ezek – erről is megkérdeztük az orvost, aki szerint sok a tévhit, miközben még a botoxtól sem kell tartani.
„Nagyon sok a tévhit, és botránnyá vannak dagasztva bizonyos esetek, amik el lettek rontva, amivel hamis képet adnak a plasztikai sebészetről. Nagyon sokan vannak, akik igényelnék, de nem merik, végül eljönnek egy konzultációra, és meggyőződnek az ellenkezőjéről, mint amit hallottak. Nagyon sokan a botoxtól is félnek: hogy lebénulnak, hogy örökre úgy maradnak. Még ilyent is hallottam, hogy rákos elváltozást okozhat, de ezeknek semmi tudományos alapja nincsen” – magyarázta az orvos. Hozzátette: „most már elég régóta alkalmazzuk, és nem figyeltek meg rossz következményeket hosszú távon, természetesen akkor, ha helyesen van használva”.
A botoxot a szervezet szépen lassan lebontja, így ha szeretné a páciens megőrizni a hatását, akkor ismételni kell a procedúrát.
„Három és tizenkét hónap között van, terméktől és erősségtől függően, a lebomlási ideje. Bekerül az izmokba, és blokkolja az izomösszehúzódást, attól függően, hogy mekkora mennyiség jut be, részlegesen vagy teljesen is blokkolhatja. Ezáltal, mivel nincsen stimulálva az az izom és az izom feletti bőr, így a ráncok is kisimulnak. A procedúrát meg kell ismételni félévente. Fokozatosan megy ki a hatása. Van, akinek három hónapig tart egy adott mennyiségű botox, van, akinek egy évig. Ez függ az anyagcserétől, attól, hogy cigarettázik-e az illető, valamint attól, hogy mennyit sportol. Például, akik cigarettáznak, azoknál nem is biztos, hogy beáll a hatása, ezt a nikotin megakadályozza. Ugyanakkor, aki nagyon aktív sportoló, annál előfordulhat, hogy lévén jobb az anyagcseréje, hamarabb lebontja a botoxot. De mindez nem törvényszerű. Vannak egyéni variációk” – magyarázta a plasztikai sebész.
A botoxot mellékhatása révén izzadásgátlásra is használják, mivel lecsökkenti a verejktékmirigyek funkcióját. Kérdésünkre, hogy hosszú távon nem ártalmas-e gátolni az izzadást, az orvos elmondta, ilyenkor máshol kompenzál a test. „Fokozódhat más testrészeken az izzadás. Ha valaki nagyon izzad hónaljban, és blokkoljuk, akkor észre fogja venni, hogy vagy a hátán vagy a tenyerén, homlokán jobban fog izzadni. Mindent nem lehet kiiktatni” – magyarázta.
A mellimplantátumnál tudni kell a kockázatról
Évről évre modernebbek a szilikon implantátumok. Míg régebb sóoldatot használtak, a mai technológiával tovább tartanak ezek a mellbe helyezhető pótlások, de tudni kell a velük kapcsolatos kockázatokról is.
„Ezekkel is több évtizedes tapasztalat van már. Vannak bizonyos leírt kórképek, létezik rosszindulatú daganatos elváltozás, így is hívják, hogy implantátumhoz kötött óriássejtes limfóma. Nagyon-nagyon ritkán előfordul, tudományos szaklapok leírták. Ez nem azt jelenti, hogy mindenkinél kialakul, de mindenki, aki mellimplantátumot szeretne, az kell tudjon erről a kockázatról” – hívta fel a figyelmet dr. Jankó Botond.
Régebb fiziológiás oldattal, sóoldattal voltak töltve az implantátumok, a szavatossága sokkal rövidebb volt, könnyebben elszakadt, sérült, gyakoribbak voltak a komplikációk, de az orvos szerint ma már speciális géleket használnak, kohezív vagy szilikon gélt például, és ezek sokkal ellenállóbbak.
„Ha trauma éri, és esetleg ki is szakad, nem folyik ki a tartalma, hanem megőrzi a formáját. Ezáltal hosszabb távra – 15-20 évre – tervezünk, amikor mellimplantátumot ültetünk be” – magyarázta.
Arra is fel kell készülni, hogy aki nagyobb implantátumot kér, annak megereszkedhet a melle a súlytól, ami miatt viszont újabb beavatkozásra lehet szüksége, éspedig mellfelvarrásra. De ha nem dönt nagy mellek mellett, akkor ezt elkerülheti.
„Ha olyan az implantátum, hogy nem kicsi és nem nagy, a szöveti szerkezete is jó a páciensnek, akkor akár örök életre is szólhat egy behelyezett implantátum” – mondta el Dr. Jankó.
Óvatos és merész páciensek
A plasztikai sebész tapasztalatai alapján kétféle kategóriájú páciens van: a bizonytalanok és azok, akik határozott elképezésekkel érkeznek.
„Van, aki eljön konzultációra, de tele van kételyekkel. Mi elmagyarázzuk az előnyöket, hátrányokat, a rövid- és hosszú távú perspektívákat, de a mi dolgunk nem az, hogy meggyőzzünk bárkit, hogy neki kell beavatkozás. Az a fontos, hogy a páciens úgy távozzon a konzultációról, hogy fel legyen világosítva előnyökről, hátrányokról, hiteles információi legyenek, és ezek alapján döntsön arról, hogy kell ez neki vagy nem” – fejtette ki az orvos.
Gondolnánk vagy sem, Székelyföldön is sokan igénylik az esztétikai beavatkozásokat, de valahogy szemérmesebben. „Kolozsváron, mivel egyik legjobb státuszú város gazdasági szempontból, másak a trendek, de a kisebb városokban ugyanarra van igény, csak épp jobban tartanak a páciensek: csináljunk is valamit, de ne is látszódjon, de ne is kéküljön be, de ez ne vegye észre, csak én. Szóval ott egy kicsit nehezebb. Egyébként arcplasztika, például ráncfelvarrás, ajakfeltöltés az, amit leginkább igényelnek” – számolt be dr. Jankó Botond.
Azt kéri, amit TikTokon látott
A bizonytalanok ellenében ott van a másik pólus, aki határozott elképzelésekkel érkezik, mondta el a sebész. Ő maga is nem egyszer találkozott olyan pácienssel, aki a közösségi médiában nézelődve szúrt ki magának egy ideálképet, amire viszont orvosként nemet kellett mondani. Rákérdeztünk, mi a véleménye arról, amikor egy volumennöveléssel több centi vastag ajkakat alakítanak ki.
„TikTokon, Instagramon látnak mindenfélét, van, aki jön fényképekkel, videókkal és magyarázza, hogy szeretné, hogy így nézzen ki. De ezt így nehéz. Mindenkinek van egy anatómiai felépítése, mindenki egyedi ebből a szempontból, és ehhez tudjuk igazítani a procedúráinkat, hogy másképp nézzen ki, de túlzásokba nem eshetünk. Viszont van, aki megcsinálja. Sokan addig mennek, míg valaki megcsinálja, amit elképzeltek” – számolt be a sebész.
Hozzátette, a fő szempont, hogy „harmonikus legyen az eredmény, a testnek bármilyen részén avatkozzunk is be”. Így volt olyan is, hogy el kellett utasítania egy felkérést, hisz nemcsak hogy nem esztétikus, hanem kockázatos is túlzásba esni.
„Úgy válok el tőlük, hogy semmi harag, én így látom, hogy ennyi kellene ahhoz, hogy szép legyen. Azoknál, akik nagyobb volument akarnak szájfeltöltés során, ez általában több szakaszban történik. Havonta több alkalommal jön a páciens, de megvan egy maximális mennyiség, amit nem jó túllépni, mert nő az asszimetria kockázata, vérellátási problémák is jelentkezhetnek, plusz funkcionális problémák, hisz minél több idegen anyag kerül be – annak ellenére, hogy a hialuronsav természetes és a szervezetben is előfordul –, minél nagyobb mennyiségben tesszük egy bizonyos részre, annál nagyobb az esélye, hogy komplikációk alakuljanak ki” – magyarázta el a sebész, aki azt vallja, csak azok után megy be a műtőbe, miután közös nevezőre jutottak a pácienssel, és minden részlet tiszta.
„Ez kell ahhoz, hogy a műtét és a végeredmény rövid és hosszú távon megfelelő legyen” – hangsúlyozta.
Árak: nem érdemes az olcsót keresni
Ha az árakat nézzük, míg a feltöltésekre néhány száz eurós árakat találhatunk, a műtétek többnyire több ezer euróba kerülnek az egyik kolozsvári klinika honlapján feltüntetett árak szerint. Egy botoxkezelés 200 euró, egy orrplasztika összesen 4000 euró kórházi ellátással együtt, mellimplantátum behelyezése pedig 3800-5500 között van a választott technológiától függően.
Dr. Jankó Botond szerint ezen a területen nem az a jó, ami olcsó. „Mindenkinek van egy tapasztalata, megtanul egy technikát, amiben folyamatosan fejleszti magát, és így mindenki megkéri az árát. Ezek nem rizikómentes dolgok, ezekért évtizedeket tanulunk, és folyamatosan bővítjük a tudásunkat konferenciákon, tapasztalatcseréken. Rövid és hosszú távon rizikót vállalsz, ha közbejön bármilyen komplikáció, ami sebészeti beavatkozásokkor bármikor közbejöhet, kell tudjad menedzselni” – magyarázta az orvos. Kiemelte, feladata nem ér véget a beavatkozás végeztél, hanem követi a gyógyulást, tartja a kapcsolatot a páciensével.
„Például Törökországban nagyon sok esztétikai beavatkozás történik. Vannak helyek, ahol minden rendben van, de van sok eset, akiknél műtét után komplikációk alakulnak ki, de nem ahhoz az orvoshoz mennek vissza, aki műtötte, előfordulhat, hogy a kezelőorvos nem is válaszol a telefonhívásra, és utána minket keresnek meg például befertőződött implantátumokkal és egyebekkel” – mesélte a sebész.
Dr. Jankó Botond azt javasolja, aki beavatkozást szeretne, olyan orvost válasszon, aki rokonszenves számára, akiben megbízik, és azzal tartsa a kapcsolatot. Az ár másodlagos, ezek nem olyan procedúrák, ahol azt kell nézni, hogy minél olcsóbb legyen.
(Nyitókép forrása: Pexels)
CSAK SAJÁT