Nem szakácskönyv, modern gasztronómia 

Első látásra szakácskönyvnek tűnik az az igényes kiadvány, amely Marosvásárhely és környéke gasztronómiai képviselőit mutatja be, de annál jóval több.  

A Modern Gastro névre keresztelt lap szerkesztőinek elmondása szerint vizsgálják, hogy egy régió gasztronómiai és kulturális sajátosságaira hogyan hat a vidéki és városi területek közötti összefonódás. „Túllépünk az alapvető fiziológiai szükségletek kielégítésén, és az ételeket a kulturális örökség és a helyi identitás kifejezésének formájaként népszerűsítjük. Hagyományos ételeken keresztül ösztönözzük az „ősök emlékezetének” felidézését, újra összekapcsolva az embereket gyökereikkel és az autentikus értékekkel” – mondják.  

A szerző felvételei

Az ingyenes kiadványt a Modern Gasztro Egyesület adta ki. Alapítói, Zsigmond István és Dorin Ogreja 2012 óta egy kávézót működtetnek Marosvásárhelyen. A Maros Megyei Tanács alárendeltségébe tartozó Visit Maros egyesülettel közös projekt keretében évente négy kiadványt jelentetnek meg. A következő karácsonyra készül el.

A nemrég bemutatott, 5 000 példányszámban megjelent első lapszámot kizárólag román nyelven adták ki, de arra törekszenek, hogy a következők háromnyelvűek -román, magyar, angol- legyenek – mondta el Zsigmond István, a Modern Gastro Egyesület társalapítója. Hozzátette, céljuk a modern és hagyományos gasztronómia népszerűsítése, a hagyományos – akár 400 éves – receptek újragondolása, valamint a Visit Marossal együttműködve a gasztroturizmus fellendítése.  

Az egyesület nemcsak gasztronómiai kiadványban gondolkodik, hanem műhelygyakorlatok szervezését is tervezi, amelyek célja az egészséges életmód népszerűsítése és a régió hagyatékának továbbörökítése.  

Délczeg-Szőcs Blanka Alíz, társalapító és a projekt koordinátora elmondta, hogy a kiadvány nem profitorientált, éttermek és partnercégek segítségével terjesztik. A 68 oldalas Modern Gastro helyi éttermeket, kávézókat, kisvállalkozókat és termelőket mutat be. Honlapjukon tájékoztatják az olvasókat és toborozzák a helyi kereskedőket, termelőket.  

„A gasztronómiai lánc legfontosabb összekötője a termelő. Itt élünk, ezt a régiót kutatgatjuk, hiszen egy kincsesbányában élünk, Erdély egy kincsesbánya, akárcsak Románia, és fel szeretnénk tenni az itthoni gasztronómiát a világtérképre. Nem mi vagyunk az egyedüliek, akik ezzel foglalkoznak, és ennek nagyon örülünk. Viszont mi a kisebb vállalkozókat is előtérbe szeretnénk helyezni, ugyanis nem mindig világos számunkra, hogy honnan ered, kitől származik az, amit megeszünk. Akármennyi csillagos étteremről legyen is szó, ahol elkészül egy ízletes étel, nem tudjuk, hogy a hozzávalók honnan kerülnek oda. Erről a láncról is valakinek gondoskodnia kell. Ennek a gasztronómiai láncnak szerintem az első és legfontosabb szereplője maga a termelő. Ebben a kiadványban pedig a termelők is ugyanúgy helyet kapnak” – magyarázta Délczeg-Szőcs Blanka.  

Zsigmond István hozzátette, elsősorban Maros megye vállalkozóit, termelőit mutatják be, de nyilván átlépik majd a megyehatárt, és Kolozs, Hargita, Kovászna, sőt Moldva régió értékeit is bemutatják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?