Ne csak ruhát, hanem azt, amire szükség van – adományozási kisokos, hogy jól segíthessünk az Ukrajnából menekülőknek
Legyen ukrán, orosz, magyar, román, zsidó vagy roma, ha segítségre szorul, segítünk – talán ez lehetne az elmúlt hét jelmondata, ami egy egészként mozgatta meg az Ukrajnával szomszédos országokat. Sokan indíttatást éreztek a rászorulók felkarolására, van, aki pénzbeli adományokkal, más hiánycikkekkel, fizikai jelenléttel vagy a menekülők befogadásával segít folyamatosan. Erdély is egy emberként fogott össze: a kisebb civil kezdeményezések és a segélyszervezetek akciói mára már összeértek, és rövid időn belül – a váratlanságból fakadó szervezetlenség ellenére is – átlátható logisztikával egészültek ki. Összegyűjtöttük azokat az elérhetőségeket, információkat, civil szervezeteket és kisebb kezdeményezéseket, amelyek a bajbajutottakon segítenek. Adományozási kisokosunk összeállításában a Creative Food Lab munkatársa, Berke Krisztina-Ágnes volt segítségünkre, aki a háború kirobbanásakor nem engedte elhatalmasodni családja fölött a kétségbeesést, ellenkezőleg, férjével és más szervezetekkel közösen átlátható dokumentumot dolgozott ki, hogy az adakozni vágyókat eligazíthassa.
„Az elmúlt években nem első alkalommal éreztem azt, amit a háború kitörésekor. Az első karantén, majd az igazi karanténunk alkalmából találkoztam már a kétségbeeséssel, a pánikkal és a haraggal-nem olyan erőteljesen, mint most, de azzal az érzéssel álltam szemben, hogy a körülmények próbálnak sarokba szorítani, miközben lázasan keressük a kiutat. Mi arra a megoldásra jutottunk, hogy a hasznos tevékenység a legmegfelelőbb reakció a veszélyes időkben, mert bénító hatással bír az a helyzet, amikor ismeretlen, átláthatatlan és kontrolálhatatlan erők ide-oda dobálják az életedet” – indokolta Berke Krisztina a részletes adományozási kisokos kidolgozását.
Nem újszerű családjukban a helyzetösszegzés, kapaszkodónyújtás: a járványhelyzet első időszakában, a lezárások idején, amikor az emberek pánikba estek, és szinte mindent felvásároltak az üzletekből, Berke Krisztina és férje, Sándor séf 30 napos menütervvel hozakodott elő, hozzá bevásárlólistával, hogy ésszerű vásárlásra bátorítsa az embereket. Később, amikor családjuk is megfertőződött, azt tapasztalták, hogy az egészségügyi rendszer nem felhasználó- és betegbarát, így egy sürgősségen dolgozó orvossal együttműködve útmutatót készítettek azoknak a koronavírusosoknak, akik otthon vészelik át a betegséget.
Tettrekészsége családi örökség is: „ezt láttam már gyermekkoromban, a kommunizmus idején, a szüleimtől. Másrészt hitemből fakad. Hitvalló keresztényként nem nézhetem tétlenül azt, ha valaki segítséget kér, vagy csak egyszerűen bajba kerül mellettem. Ukrajna meg nagyon is mellettem van, mint kiderült az utóbbi héten” – osztotta meg velünk Berke Krisztina.
Mivel nagyon szeret rendszerezni, és minden információval ezt teszi, amivel találkozik, nem volt számára megterhelő a dokumentum kidolgozása: összefogott azokkal a barátokkal és családtagokkal, akik hozzá hasonló beállítottságúak, és közösen indították el a folyamatosan bővülő Segélynyújtási kisokos háborúban című jegyzetüket.
Hisz benne, hogy mentális túlélésünk egy módja az, hogy tenni akarunk valamit azokért, akik szenvednek; tenni valamit a tehetetlenségben, a félelemben, a szorultságban, és legtöbben az adományozást választják eszközként. „Ez épp elegendő ahhoz, hogy megnyugtassuk a lelkünket: tettünk valamit, ugyanakkor közvetett segítség azoknak, akik a frontvonalon állnak helyt”. Mint mondta, ez nem azt jelenti, hogy az adományozás ne lenne fontos, de mivel másodlagos segítségnyújtás, akkor van értelme, ha úgy, annyit és akkor segítünk, ahogyan, amennyit és amikor kérik azok, akik közelről látják, mire van szükség. „A menekülés első stádiumában nem a ruha a legfontosabb, hiszen még az alvóhelyük is éjszakáról éjszakára változó”.
Mint mondta, „felemelő, hogy a világ szíve egyszerre moccan. Ezzel párhuzamosan az is igaz, hogy nem látjuk, mi következik ezután. Nagytatámat idézve: nagy mélység önmagának az ember. És nem tudhatjuk, mi fog a mélység bugyraiból előbukkanni. Ha a történelem tanulságait vizsgáljuk, együtt az emberi gonoszság, hataloméhség, mohóság természetrajzával, a legszebb összefogásaink ellenére számítanunk kell a nem túl kedvező forgatókönyvekre” – vészjósló gondolatait azonban buzdítással zárta, és hangsúlyozta, hogy a jó választásának és cselekvésének lehetősége jelenleg a kezünkben van, élhetünk vele. Éljünk vele.
Hasznos tanácsok, ha a menekültek szállításában segítene
Az orosz-ukrán háború elől menekülő emberek határról való elszállításában bárki segédkezhet. Ha fuvarra van szükség, ebben a Facebook-csoportban jelzik, illetve itt egy másik, szintén Facebook-csoport, ahol szívesen fogadják a felajánlásokat, legyen szó utaztatásról vagy más jellegű segítségnyújtásról. Az önzetlen sofőrök ugyanakkor a máramarosszigeti határátkelőnél (Vama Sighetu Marmației) tárcsázhatják a 0769982067-es telefonszámot. Szeretvásártól (Siret) vagy a vámközeli tranzitpontokról pedig a Kolozsvárra való szállításból vehetik ki részüket, ha Simon János lelkipásztornál jelentkeznek a 0745264248-as telefonszámon.
Az online kisokos figyelmeztet, gyógyszer, orvosi segédeszköz (géz, fásli, stb.) csak bontatlanul adományozható! Ezeknek a sterilitása, felhasználási ideje, tárolása különösen fontos. Minden textilfélét (kabát, takaró, párna) szükséges kimosni, mielőtt útnak indítják, illetve a legfontosabb alapszabály, hogy csak olyan dolgot adományozzunk, amit mi is megennénk/felvennénk/használnánk. Ugyanis ezek az emberek pár napja még pontosan úgy éltek, mint mi. A méltóság számít! Mindenki kerülhet ilyen helyzetbe!
Így működik a szálláshelyek felajánlása
Kolozsváron a Tóközi Református Egyházközség indított listát, amelyben szállás-felajánlásokat gyűjtenek. Ennek kapcsán Tóth Emese kereshető a 0757578524-es telefonszámon keddtől péntekig (kedd 09:00-13:00, szerda 16:00-19:00, csütörtök 09:00-13:00, péntek 09:00-13:00 óra között); illetve Visky Péter lelkipásztor a 0758069033-as telefonszámon. A szálláshelyek felajánlása vagy keresése ezen a Facebook-oldalon is gördülékenyen működhet.
Élelmiszereket és egyéb hasznos tárgyi adományokat így juttasson a rászorulóknak
A legtöbb segélyszervezet egyelőre pénzbeli adományokat gyűjt, jelenleg nincs szükség játékokra, könyvekre, ruhákra – ezeket csak akkor érdemes elküldeni, ha kifejezetten kérik a segélyszervezetek, különben nem tudják majd tárolni a rengeteg tárgyat. Egy kis idő múlva valószínűleg ezekre is szükség less, de a krízis első pár napjában nehézséget okoznak az ilyen csomagok. Tehát a legnagyobb segítség az, ha ezeket az adakozni vágyók otthonaikban tárolják a megfelelő pillanatig. Berke Krisztináék arra is figyelmeztetnek, ha valahol adománystop van, azt szigorúan be kell tartani, mert hasonló krízishelyzetekben az önkormányzatok, sem a segélyszervezetek nincsenek felkészülve azonnal nagy mennyiségű adomány tárolására. Ezeket ki kell alakítani.
Kolozsváron a Bulgáriatelepi Református Egyházközség gyűjt és szállít segélyeket a határhoz. Esténként 18.45-19.15 között a Bulgáriatelepi Református Templomnál (Arad utca. 10 szám, Kolozsvár) pelenka, pokróc, tartós élelmiszer és 0,5 l-es vizes csomagok felajánlását fogadják.
Nagykárolyban és környékén ezen a Facebook-csoporton keresztül lehet bekapcsolódni a gyűjtésbe: Itt megtalálható a felsorolás, hogy mire van szükség: illetve érdemes figyelni a Cert Transilvania, a Beard Brothers és a PATRIR szervezetek tevékenységét is.
A Román Posta is részt vállal a segítségnyújtásban: szolgáltatásait ingyenessé teszi az ukrajnai válság által érintett emberek előtt, a segélyek összegyűjtésében és szétosztásában is segédkezik. Többek közt nem romlandó élelmiszerek, higiéniai termékek, ruhák, lábbelik, párnák, sátrak, matracok, fűtés és világítás kategóriájú termékek, elsősegélydobozok begyűjtését és kiszállítását teszi lehetővé, erről bővebben honlapján számolt be.
Berke Krisztináék arra is kitérnek, ha valahol ruhát kérnek, pontosan azt kell adományozni, amire szükségük van: ha télikabát kell, azt, és nem nyári ruhát, mert az jelenleg nem segítség. Ételből mindenképp tartósélelmiszert érdemes küldeni és olyat, amit el lehet fogyasztani önmagában is, például konzervet, csokoládét, energiaszeletet. A száraztészta és az olaj ugyan nem romlik, viszont konyha nélkül mit sem ér! (Kivéve, ha kifejezetten azt kérik! Ha felállítanak egy megfelelő konyhát, akkor ezek is mehetnek, de amíg ennek kapcsán nincs felhívás, maradjanak a konzervek. Tampont és intimkelyhet sem érdemes küldeni, mert tábori körülmények között ezeket nem lehet higiénikusan cserélni, de a betétre és pelenkára nagy szükség van: ezekben a helyzetekben a nők és a gyerekek különösen kiszolgáltatottak.
Pénzadományokra van a legnagyobb szükség
A Máltai Szeretetszolgálat pénzbeli adományokat fogad, mert azzal a menekülők adott helyzetben felmerülő szükségleteit tudják fedezni: az Ukrajnából érkezőket Máramarossziget, Szatmárnémeti és Szucsáva határátkelőinél fogadják. Ahhoz, hogy minden rászoruló kérésének eleget tehessenek, az adakozni vágyók anyagi felajánlását mobilpayen fogadják, vagy banki átutalással a következő adatokkal:
Bankszámla adományok: ASOCIATIA SERVICIUL DE AJUTOR MALTEZ IN ROMANIA
UNICREDIT BANK, IBAN KÓD: RO80BACX00003026889018
COD SWIFT:BACXROBUXXX
A Caritas szintén pénzadományokat fogad, mert az ukrajnai menekülteket egyelőre a határmenti civilek és szervezeteik, a megfelelő létszámban jelenlévő önkéntesekkel együtt el tudják látni élelemmel és az egyéb szükséges kellékekkel, illetve szállással. Így a leghatékonyabb támogatás, amelyet hosszabb távon is fel tudnak használni a segítségnyújtásban az a pénzadomány. Honlapjukon megnyitottak egy online adományvonalat, utaláshoz szükséges bankszámlaszámot, ugyanakkor egy főegyházmegyei adománygyűjtést is előkészítettek – ez utóbbiról nemsokára érkeznek információk.
A Magyar Unitárius Egyház és a Gondviselés Segélyszervezet is felhívással fordult az adakozó szándékú személyekhez, egyházközségekhez és cégekhez a rászoruló ukrajnaiak segélyezése céljából. Ezen a plakáton találhatóak azok a bankszámlaszámok, amelyekre pénzadományaikat küldhetik a jószándékú emberek.
A Pulzus szintén pénzt gyűjt, amelyből élelmiszert, matracot, pokrócot vásárolnak a Dorcas Aid Romania-val közösen, és azt eljuttatják a határon túli rászorulóknak. Itt támogatható tevékenységük:
Asociatia Pulzus Platform
str. Avram Iancu nr. 62
adószám 9965218
Banca BRD, RO05BRDE130SV06953831300 (RON)
Az Erdélyi Református Egyházkerület is pénzt gyűjt, amit a Magyar Református Szeretetszolgálaton keresztül juttat a szükségben szenvedőknek:
Banca BCR, filiala Cluj, str.Gheorghe Baritiu nr.10-12.
Beneficiar: Eparhia Reformata din Ardeal,
Cluj-Napoca, str. Ion I.C.Bratianu nr.51.
Cod IBAN: RO66RNCB0106026604570001 Ron
SWIFT: RNCBROBUXXX
Így segíthet a már Románia területén tartózkodó menekülteknek
Kolozsváron óvoda indul a városban tartózkodó több száz ukrán gyerek számára. Március 7-től olyan vidám önkénteseket keresnek, akik szeretnek gyerekekkel foglalkozni: az apróságok egy része tud angolul, de fordítók is segítenek egymás megértésében. Az óvónői feladatok mellett a logisztikázásban is segítséget várnak, ugyanis ennivalót is kapnak a gyerekek a helyszínen. A program 10-16 óra között zajlik, de nem szükséges egész nap ott tartózkodni, az is elegendő, ha csak 2 órát vállalnak az önkéntesek, a lényeg, hogy tele energiával menjenek.
Mivel az óvoda valójában egy játszótér, ha van szülő, aki szívesen segítene, viheti a saját gyerekét is. Részletekkel Orbán Eszter kereshető a 0755325868-as telefonszámon.
Emellett megbízható fuvarozókat is keresnek Kolozsváron, akik elviszik az ukrán gyerekeket minden nap az oviba. Több önkéntessel fednék le a feladatot, ezen a linken található a leírás és jelentkezés.
Az Ukrajnából menekülők állataira is gondoltak
A Marosvásárhelyi cicások, kutyások és mindennemű állatbolondok Facebook-csoportban Debreczeni Levente állatnevelèsi mèrnök, állatbarát kezdeményezésére folyamatos gyűjtés indult az ukrajnai menekültek kedvenc állatai számára is. A gyűjtést azért látta fontosnak, mert a sporttáskával menekülő embereknek nincs lehetősègük konzerveket is pakolni a hosszú útra, illetve roppant nehéz lenne országhatárokon át cipelniük a rengeteg kutya- és macskaeledelt, ezért a többség csak az állatát hozza, táplálékot neki már nem igazán. Hogy a kiskedvencek éhét és szomját enyhíthessék, önkéntes akcióba kezdtek: a csoport egyre több tagja mozdult meg, ki nagyobb értékű pénzadománnyal, ki élelemmel vállalt szerepet az akcióból.
Az első kisbusznyi állatsegélyt a Studium Prospero Alapítvány segítségével szállítják a határra, ahol a nagy, romániai állatsegítő szervezettel, a Casa lui Patrocle munkatársaival szeretnék felvenni a kapcsolatot, hogy közösen még több kiskedvenchez eljuttassák a következő szállítmányokat.
CSAK SAJÁT