„Mindegy, csak egészséges legyen!” És mi van, ha nem az? – Yuppi-üzenetek Kolozsvár központjában
Figyelemfelkeltő üzenetekkel tűzdelte tele Kolozsvár központját a Yuppi Tábormozgalom Egyesület, hogy felhívja a figyelmet a krónikus betegséggel élő gyerekekre. A kezdeményezésről Nagy Kingát, a Yuppi kommunikációs szakemberét kérdeztük.
Ahogy korábban írtuk, a Yuppi Tábormozgalom Egyesület krónikus beteg gyerekeknek, rákbeteg, diabéteszes vagy más autoimmun betegséggel élő gyerekeknek és családjaiknak szervez ingyenes élménytáborokat. Ezúttal azonban arra törekedtek a Yuppis szervezők, hogy a tábor kapuin kívül vigyék egyesületüket a nagyvilágba, vagy legalábbis Kolozsvár utcáira.
A város központjának különböző pontjain helyeztek el üzeneteket, lufikból kirakva. „Ha az ember meglát egy ilyen üzenetet, akkor talán megnézi, elmosolyodik és vele marad egy kicsit. Igyekeztünk minél merészebb, figyelemfelkeltőbb üzeneteket választani, hogy megállítson legalább egy másodpercre a nagy rohanásban, és elgondolkodtasson: hú, ez vajon mit takar?” – magyarázta Nagy Kinga, a Yuppi Tábormozgalom Egyesület kommunikációsa.
Aki pedig továbbjutott azon, hogy csak feltette magában a kérdést, hogy mi lehet ez, az közelebb mehetett, és egyszerűen beolvashatta telefonjával a lufik körül elhelyezett QR-kódokat. Szkennelés után máris a Yuppi weboldalán találta magát, ahol az éppen aktuális üzenethez fűződő sztori nyílt meg, akár videós, akár írott formátumban. Ezek a történetek azokról a gyerekekről, fiatalokról szólnak, akik már Yuppi-táboroztak, és szívesen megosztották saját, betegséghez való viszonyulásukat, nehézségeiket, de akár sikereiket is.
Insulin pump, sensor & phone = diabetes fashion
Így nézett ki az első üzenet. Magyarul: Inzulinpumpa, érzékelő és telefon = diabéteszdivat. A cukorbetegséghez hozzátartoznak bizonyos mérőeszközök. Viszont emiatt nem kell senkit kiközösíteni vagy folyton kérdezgetni, hogy mi az. A betegség velejárói, szóval természetesként kell kezelni. „Normalizálni szeretnénk, sőt cool-lá akarjuk tenni” – fogalmaz a Yuppi kommunikációsa.
Bald is bold
Azaz: A kopasz merész. Ehhez egy olyan lány történetét osztották meg, akit 2-3 évvel ezelőtt rákkal diagnosztizáltak. Lázadó, rebellis gesztusból már a kemoterápia előtt teljesen levágatta a haját, és kopaszon is büszke volt magára. „Azt akarjuk megmutatni ezáltal, hogy a rákbeteg gyerekektől és persze felnőttektől is elég sok bátorságot igényel a betegségük”. Nagyon sok gyerek, akik szintén részt vettek már Yuppi táborban, valóban bátrak voltak és legyőzték a rákot és mindazt, ami előtte és utána ezzel együtt jár.
I want to be accepted!
Szeretném, ha elfogadnának! – ez volt a harmadik üzenet. Ezeknek a gyerekeknek van egy betegsége, egy orvosi diagnózisa, de ettől függetlenül nem érdemlik meg azt, hogy különcként, kívülállóként tekintsenek rájuk. Nagy szerint „nem arra van szükségük, hogy az emberek sajnálják őket, hanem csak arra vágynak, hogy el legyenek fogadva”. A konkrét történet ebben az esetben arról szól, hogy egy fiú hogyan tudta elfogadni a betegségét, és hogyan tudott integrálódni a közösségébe.
Orice, numai sănătos să fie!
Magyarul úgy hangozna, hogy: mindegy, csak egészséges legyen! A bűvös mondat, amit arra használnak a szülők, hozzátartozók, hogy kifejtsék, nem számít, hogy a születendő gyereknek milyen a neme, csak egészséges legyen. Ez az üzenet pont azt az esetet ironizálja, amikor a gyerekedről kiderül, hogy betegséggel diagnosztizálták. Egy ilyen helyzetben a szülők és a gyerek(ek) között egy nagyon erős családi szövetségre van szükség, hogy a beteg családtagnak erőt tudjanak adni ahhoz, hogy túllendüljön betegségén.
A négy, lufikból kirakott üzenet négy különböző központi helyszínen volt látható, ahol sok ember megfordul nap mint nap. Így került üzenet a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Rektori Hivatalához, a Művész mozihoz, a Cofeels kávézóhoz és a Yuppi irodához is. A a QR-kódok mellett mindegyik „állomásnál” Yuppi-önkéntesek is jelen voltak, ha valakinek kérdése akadt, akkor ők elsőkézből tudtak mesélni a kezdeményezésről és magáról az egyesület tevékenységeiről is.
A lényeg nem változik, a Yuppi továbbra is elsődleges céljaként tekinti azt, hogy megmutassa, hogy vannak a környezetünkben ilyen krónikus betegséggel élők, és ezzel nincs is semmi baj, csupán el kell fogadni őket.
CSAK SAJÁT