Mentsétek meg a Gyermekeket: Hogyan segítsék a szülők a vizsgázó gyerekeiket?

Tanácsokat fogalmazott meg a Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet a szülőknek, hogy hatékonyan segíthessenek gyermekeiknek megbirkózni a vizsgaidőszak alatti stresszel és szorongással.

„Ne említsd a gyerekednek, hogy milyen jegyben reménykedsz", „legyél jelen gyermeked mellett a vizsga előtti napokban", "ne helyezz rá nyomást rejtett bátorítással" – többek között ezeket a tanácsokat adta a vizsgázó diákok szüleinek Mihaela Dinu, a Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet pszichológusa.
A szervezet által kedden kiküldött, a vizsgákra való felkészülés pszichológiai hatásairól és a szülők által nyújtható támogatásról szóló anyagot az Edupedu oktatási portál szemlézi.Illusztráció: Pexels„A szorongás a vizsga előtt, alatt vagy után lép fel, a gyermek azért aggódik, hogy rossz jegyet fog kapni. A szorongás normális érzelem, amelyet időnként mindannyian átélünk. Mi több, egyes gyerekek kellemetlen testi tüneteket is megtapasztalnak: fejfájás, hányinger, gombóc a torokban, remegő kéz, izzadás, feszült izmok, hasmenés vagy székrekedés, álmatlansági rohamok stb. Mások tehetetlennek, dühösnek, magányosnak érzik magukat” – fogalmaz a pszichológus.

A szülőknek a következő tanácsokat fogalmazta meg:

  • Motiválja a gyermeket, hangsúlyozva az eddigi erőfeszítéseit, azt, hogy megtanulta és elsajátította a szükséges ismereteket. Kerülje annak megemlítését, hogy milyen osztályzatban reménykedik.

  • A szorongó gyerekek sok negatív dologra gondolnak („alacsony jegyet fogok kapni"). Megtaníthatja gyermekét arra, hogy keressen olyan bizonyítékokat, amelyek ellentmondanak ezeknek („hány dolgozatra kaptál alacsony jegyet?", „mennyire valószínű, hogy alacsony jegyet kapsz, ha tanulsz?"). Találjon egy optimistább gondolatot, amely segít neki, ha aggódik (tanultam, és jó jegyet kaphatok").

  • Tanítsa meg gyermekének az ellazulás és a mozgás egyszerű módjait: vegyen mély levegőt, vagy gondoljon valami kellemes dologra. Sétáljanak együtt a vizsga előtt.

  • Legyen fizikailag is jelen gyermeke mellett a vizsgákat megelőző napokban és a vizsgák alatt. Teremtsen kellemes hangulatot a vizsga előtt, egyenek együtt olyasmit, amit a gyermek szeret, vesse be a humort.

  • Fejezze ki szeretetét és elismerését következetesen, ne csak a teljesítménytől vagy az eredménytől függően, és biztosítsa gyermekét arról, hogy az eredménytől függetlenül ott lesz mellette.

  • Engedje meg gyermekének, hogy hibázzon, hogy fáradt legyen. Minél magasabbak az elvárások vele szemben, annál nagyobb lesz a stressz.

  • Engedje a gyermekét pihenni. Egyes szülőknek ez nehéz, mert úgy érzik, hogy vesztegetik az idejüket, pedig annyi a tennivaló. A pihenés és a teljesítmény között egyenesen arányos kapcsolat van: minél többet pihen, annál jobb a teljesítmény.

  • A vizsga napján: győződjön meg róla, hogy megfelelően kipihent, jóllakott és hidratált, és időben beér az iskolába. Gondoskodjon arról, hogy a vizsgához szükséges összes anyag (ceruza, papír stb.) nála legyen.

Mit NE tegyenek a szülők a pszichológus szerint:

  • Ne hagyják figyelmen kívül az érzelmi és viselkedési jeleket abban a reményben, hogy majd maguktól elmúlnak.

  • Ne keltsenek nyomást rejtett és túlzott bátorítással, mint például: „Biztos vagyok benne, hogy jól fogod csinálni”, „okos fiú vagy, biztos vagyok benne, hogy megbirkózol vele”, „minden okos gyerek sikeres, jól fogod csinálni”, „te vagy a legjobb”! ". Ezek olyan dicsérő üzenetek, amelyek aláássák a gyermekekbelső motivációját. Általában azt hisszük, hogy a gyermekek intelligenciájának dicsérete a motivációjuk növekedéséhez vezet, de a szakértői kutatások nem támasztják alá ezt a hipotézist.

  • Ne mondja meg a gyermekének, hogy mit ne csináljon a vizsga alatt, hanem inkább beszélje meg vele, és segítsen neki tervet készíteni a megoldására.

  • Ne utaljon arra, hogy a gyermek elkerülheti a helyzetet („ha most nem állsz készen, majd jövőre vizsgázol").

  • Ne igyekezzen megoldani a helyzetet, minimalizálva a pillanat fontosságát.

  • Ne hasonlítsa a gyermeket a testvérekhez vagy más gyermekekhez („ő meg tudta csinálni, te miért nem tudod").

  • Ne gyakoroljon nyomást a gyermekre: „jól kell teljesítened", „ha nem vagy az első 5-ben, cserbenhagytál", „te vagy a legjobb, te fogsz elsőként végezni".

  • Ne vonja meg a szeretetét és elismerését, ha az eredmények nem kielégítőek és nem felelnek meg az elvárásainak .

  • Ne fenyítse meg, ha az eredmény nem felel meg az elvárásainak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?