Május 15-e a család nemzetközi napja
Május 15-ét 1993 óta a család nemzetközi napjaként ünneplik világszerte, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a családok társadalomban betöltött szerepére, valamint az őket érintő kihívásokra. A 2025-ös év kiemelt jelentőségű e tekintetben, ugyanis az Egyesült Nemzetek Szövetsége novemberben szervezi meg a második Társadalmi Fejlődési Világcsúcsot Dohában, Katarban.
Az idei emléknap mottója: „Családcentrikus politikák a fenntartható fejlődésért – a második Társadalmi Fejlődési Világcsúcs felé vezető úton”.
A család az a közeg, ahol életünk elkezdődik, és ahol a legtöbbet tanulunk az életről. Ha a családokat támogatjuk – például elérhető bölcsődékkel, rugalmas munkaidővel vagy lakhatási segítséggel –, akkor az egész társadalom jól jár. A boldog, stabil családokból egészségesebb közösségek és erősebb nemzetek születnek - hangsúlyozza a világszervezet.
Az ENSZ szerint ezek a családokat támogató lépések kulcsfontosságúak ahhoz, hogy elérjük a 2030-ra kitűzött Fenntartható Fejlődési Célokat – például a szegénység csökkentését, a nemek közötti egyenlőséget vagy a jobb oktatást és egészségügyi ellátást.
Hangsúlyozzák, az Egyesült Nemzetek Szövetsége már az 1980-as években felismerte, hogy a családok támogatása nemzetközi ügy. 1989-ben meghirdették a Család Nemzetközi Évét, majd 1993-ban május 15-ét hivatalosan is a Családok Nemzetközi Napjává nyilvánították.
CSAK SAJÁT