Idegenvezetők világnapja – negyven éve ünnepeljük
Negyven évvel ezelőtt, 1985. február 21-én alakult meg az Idegenvezetők Világszövetsége, azóta ez a nap egyben az idegenvezetők világnapja is. Ehhez kötődően ezen a napon világszerte számos programot szerveznek, amelyek célja, hogy a társadalom szélesebb rétege megismerje régiója, városa kulturális örökségét, valamint betekintést nyerjen az idegenvezetői szakma rejtelmeibe.
A turizmus és a kultúra ünnepléséről szól az idegenvezetők világnapja. Ilyenkor a világ nagyvárosaiban különleges séták, múzeumi tárlatvezetések és kulturális programok érhetők el, amelyek mind a nemzeti kultúra, történelem és művészet népszerűsítését tűzik ki célul.
Az idegenvezető munkája előkelő helyet foglal el a „legirigyeltebb foglalkozások” listájában. Általános vélekedés szerint nem más, mint egy vendég, aki pénzt kap azért, hogy utazzon, vendéglőben egyen, szállodában lakjon és folyamatosan beszélgessen a körülötte lévőkkel. Mindez, felületesen szemlélve nem áll távol a valóságtól, ám a valóságban komoly, felelősségteljes és fárasztó tevékenységről van szó.
Történelmi háttér
A nemzetikonyvtar.blog.hu összeállítása szerint a szakma elnevezése a francia eredetű guide szóból ered, amely magyarul „kalauzt” jelent. Az idegenvezetés évezredek óta létezik, egyidős a turizmussal. Az első ismert turisták feltételezhetően a föníciaiak lehetnek, akik a Földközi-tengeren hajózva sokfelé eljutottak.
Az utazás az ókori Római Birodalomban igen fejlett volt, a forgalom fellendülése mellett szükségessé vált az elszállásolás, ellátás intézménye. Az alapvető szükségletek kielégítése mellett figyelmet fordítottak arra is, hogy a városokat meglátogató idegenek szakszerű vezetésben részesüljenek. A látnivalók, nevezetességek bemutatására exegétákat (magyarázókat), periegétákat (előadókat) alkalmaztak, akik hivatásszerűen foglalkoztak a látogatókkal, írásbeli és szóbeli tájékoztatást nyújtva – olvashatjuk az idegenvezető szakmáról megjelent ismertetőben.
A középkorban elsősorban céhlegények és diákok utaztak. A gazdasági változások szélesebb körben megnyitották az utazás lehetőségét. Angliában I. Erzsébet királynő ötlete nyomán a társadalom tehetősebb rétege Grand Tours-ra, a kontinens felfedezésére indult. Egy-egy út évekig is eltartathatott.
A szervezett turizmus kezdetei a 19. század közepére tehetők. Az angliai Thomas Cook 1841-ben utazást szervezett Leicester és Loughborough között. Az utazás sikerén felbuzdulva 1845-ben saját utazási irodát alapított. Sikerének titka a pontos szervezésben és az idegenvezetőkben rejlett. Az utazási irodák és társaságok felismerték az idegenvezetők jelentőségét. A XXI. században a turizmus a világgazdaság egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata. Az idegenvezető – az adott ország kulturális misszionáriusa – a kulcsa a minőségi országimázsnak.
Ahhoz, hogy valaki hivatásos idegenvezetővé váljon, legalább egy idegennyelvet magas szinten kell beszélnie. A szakmai képzések többnyire tanfolyam vagy szakirányú továbbképzés formájában történnek. Az idők folyamán a jogi háttér és az idegenvezetőkkel szemben állított követelmények is megváltoztak. Munkájukban alapelvárás az utazások élményszerű lebonyolítása.
Nézzétek meg, milyen kedves kisfilmmel köszönti a világnapot a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár!
CSAK SAJÁT