Gyógynövény-kisokos – Így erősítsd az immunrendszered az őszi időszakban
Az ősz a megfázások és a vírusos megbetegedések időszaka, és aligha van bárki, akit elkerülne ilyenkor a nátha vagy valamilyen légúti probléma. Fontos, hogy felkészítsük az immunrendszerünket erre az időszakra, hogy ha teljesen nem is sikerül elkerülni a betegségeket, könnyebben átvészelhessük azokat. Az egészségmegőrzésre és a betegségek megelőzésére kiváló csodaszerek léteznek a természetben, ezekről kérdeztük Florián Albert természetes gyógymódok tanácsadóját.
Florián Albert beleszületett a gyógynövények világába. Mint mondta, már a nagyszülei is ezzel foglalkoztak, így egészen kicsi korától részt vett a növények gyűjtésében. 2012-ben kezdte el a Természetes Gyógymódok Szabadegyetemét Budapesten, az ott töltött három év alatt pedig mélyrehatóan sajátíthatta el a gyógynövénytant, valamint azok felhasználási módját a teák készítésétől egészen a kenőcsökig.
Florián Albert szerint a gyógynövények felhasználása esetében az alapelv az, hogy nem gyógyításra, hanem elsősorban egészségmegőrzésre és a betegségek megelőzésére használják őket. A modern orvoslással semmi esetben sem kizárják, sokkal inkább segítik egymást, akár kiegészítő kezelésként is kiválóan alkalmazhatók a különböző teák és tinktúrák.
A gyógynövények esetében az elsődleges felhasználási forma a teakészítés. Ez a legegyszerűbb, bárki számára könnyen elsajátítható technika. A begyűjtés után a növények nyersen is használhatók, de amennyiben azt szeretnénk, hogy hosszútávon elálljanak, mindenképp ki kell őket szárítani. A tea egyébként azért is az egyik legjobb felhasználási mód, mert a hasonló hatású növényeknek esetében létezik egyfajta szinergia-hatás, amely szerint ha hasonló hatóanyagú növényeket összekeverünk, akkor azok erősítik, fokozzák egymás hatékonyságát.
Az őszi időszakban kiemelten fontos, hogy megerősítsük az immunrendszerünket, hogy könnyebben védekezhessen a nátha vagy a vírusok ellen. A légúttisztító és az immunerősítő gyógynövények ilyenkor a leghatékonyabbak, kiemelten például a fenyőrügy. Nem csupán azért az egyik legjobb, mert kiválóan erősíti a szervezetet, tisztítja a légzőrendszert, csökkenti a szervezetben létrejövő gyulladásokat és irritációt, ezáltal pedig csillapítja a köhögést, hanem azért is, mert ez az egyik legkönnyebben elérhető növény, amelyhez gyakorlatilag bárki bárhol hozzájuthat. A tea mellett szirupot és tinktúrát is készítenek belőle, utóbbi elmondható a fenyőgyantáról is, amelyet a propoliszhoz hasonlóan 60-70 fokos alkoholban kell kioldani, így lehet kihozni belőle a legjobb hatást.
A fenyőrügy mellett hatalmas kincs ilyenkor a kakukkfű is, amely fertőtlenít, csökkenti a szervezetben létrejövő gyulladást, de fűszerként sem elhanyagolható, hiszen fantasztikus íze mellett a teljes emésztőrendszer működésére is jótékony hatással van.
A szezon másik nagy sztárja az orvosi zsálya, amely a népi gyógyászat egyik legjobb ütőkártyája, de ott van még a kasvirág, a tavaszi kankalin, és természetesen a menta is, amelyeket bátran lehet alkalmazni immunerősítőként, valamint légúti megbetegedések tüneteinek enyhítésére.
Florián Albert kiemelte, hogy nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a gyógynövények is tartalmaznak allergéneket, amelyekre egyes emberek szervezete érzékeny lehet. Fontos tudnunk ezekről az esetlegességekről, mielőtt egy komolyabb kúrába kezdünk.
Ha valaki úgy döntene, ő maga szeretné feltölteni az éves gyógynövénykészletét, két dologra kell kiemelt figyelmet fordítania. Az első és legfontosabb, hogy akárcsak a gombák esetében, nagyon alaposan kell ismernünk a gyűjteni kívánt növényeket. Erdély növényvilága igencsak gazdag, bizonyos területeken több ezer faj is megtalálható, így fontos pontosan tudnunk, hogy mi micsoda, nehogy egy fogyasztásra nem alkalmas hasonmást vigyünk haza. Erre kiváló példa a zsúrló, amelynek 8-10 fajtája is megtalálható nálunk, s míg a mezei zsúrló egy igencsak népszerű gyógynövény, úgy mocsári zsúrlónak nevezett társa nagyobb mennyiségben mérgező is lehet.
A másik fontos szempont, hogy tiszta helyről gyűjtsük be az adott növényeket, lehetőleg távol az autós forgalomtól és a különböző ipari tevékenységektől. A nehézfémek lerakódhatnak a növényekre, így könnyen bekerülhetnek a szervezetünkbe is, így tanácsos inkább erdőn vagy mezőn gyűjtögetni.
Florián Albert úgy véli, sokan azért óckodnak a gyógynövényektől, mert nem ismerik őket. A piac kínálata óriási, és igencsak könnyű benne elveszni. Gond emellett az is, hogy elfelejtettük, hogy kell jól használni őket. A mai felgyorsult világba óriási áldás a modern orvostudomány, amely szinte azonnali megoldásokat kínál például a fájdalom csillapítására, s bár ezek a hatóanyagok a gyógynövényekben is megtalálhatók, egyes esetekben akár tíz nap, két hét is kellhet, míg kifejtik hatásukat.
Tény emellett az is, hogy nem szabad azt hinnünk, a gyógynövények bármikor, bárhogy használhatók. Az orbáncfű például az egyik legjobb természetes nyugtató, növényi antidepresszánsnak is nevezik, ám ha valaki gyógyszeres kezelés alatt áll, nem javasolt a használata, hiszen megváltoztatja a hatóanyagok felszívódását.
A gyógynövényekhez sem szabad tehát tájékozódás nélkül hozzányúlni. A szakirodalmi szóhasználat növényi drogoknak nevezi a bennük található hatóanyagokat, amelyeknek igenis van élettani hatásuk az emberi szervezetre, még ha nem is olyan erősek, mint a gyógyszerek.
CSAK SAJÁT