Ma van az őszi napéjegyenlőség. A nyár vége és a csillagászati ősz kezdete

Ma, romániai idő szerint 15:44-kor bekövetkezik a 2024-es őszi napéjegyenlőség. Ez a nyár hivatalos vége és a csillagászati ősz kezdete. Mostantól a nappalok hossza fokozatosan csökken, az éjszakák pedig egyre hosszabbak lesznek egészen a december 21-i téli napfordulóig.

Az őszi napéjegyenlőség (latinul: aequinoctium autumnale) minden évben szeptember 22-24. között következik be, és az egyik legfontosabb csillagászati esemény, amely számos kultúrában és vallásban különleges jelentőséggel bír. Ezen a napon a Föld tengelyének dőlésszöge olyan helyzetben van, hogy a Nap sugarai pontosan merőlegesek az Egyenlítőre, így a nappal és az éjszaka hossza majdnem teljesen megegyezik.

Fotó: pixabay

Az évszakok váltakozása és a Nap mozgása évszázadokon át meghatározta az emberi élet ritmusát. 

Az őszi napéjegyenlőség körüli időszakot sok nép az aratás végéhez, a termékenység ünnepléséhez és a télre való felkészüléshez kötötte. 

Az őszi napéjegyenlőség biológiai jelentőséggel is bír. A nappalok rövidülésével a természet is átvált egy nyugodtabb, pihenő fázisba. A növények elkezdenek felkészülni a hidegebb hónapokra, a lombhullató fák lehullatják leveleiket, hogy megőrizzék energiájukat, és az állatok is elkezdik felhalmozni az erőforrásokat a téli hónapokra.

Az emberi test és elme is érzékenyen reagál a fényviszonyok változására. Sok embernél ilyenkor jelentkezik a szezonális hangulatzavar (SAD), ami a nappali fény csökkenésével és a sötétebb napokkal van összefüggésben. Ezért sokan ilyenkor különösen fontosnak tartják a természet közelségét és a fénnyel való kapcsolatot, például gyakori sétákkal vagy beltéri világítás növelésével.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?