Erdély szent öröksége: templomok, amelyek mindannyiunkhoz szólnak

Erdélyben járva lépten-nyomon építészeti gyöngyszemekre bukkanunk – de a legszentebb örökségek mégis a templomok, ahol megnyugvást talál a lélek, otthonra lel az otthontalan. Ha falaik mesélni tudnának, történeteik végtelenek volnának, mi azonban most röviden, izgalmas részletekkel fűszerezve mutatjuk be őket. Olyan templomokról szól válogatásunk, amelyeket vallási hovatartozástól függetlenül mindenkinek érdemes megismernie, sőt meglátogatnia is.

A szatmárnémeti római katolikus székesegyház

A Szatmárnémeti egyik ékességeként számontartott római katolikus székesegyház az óvárosban található, az úgynevezett „régi főtéren”. Ennek titulusa Urunk Mennybemenetele, így ezen az egyházi ünnepen tartják a templom búcsúját is.

A székesegyház őrzi az egykori püspök és vértanú, Scheffler János sírhelyét, akit boldoggá avattak, illetve itt nyugszik a Szatmári egyházmegye legjelentősebb püspöke, Hám János, a „városépítő” püspök, aki egyben Magyarország hercegprímása is volt, kinevezett esztergomi érsek. Amellett, hogy püspöki funkciót töltött be, kiváló közéleti szereplő is volt, minden vallási felekezet tisztelte őt, építkezéseivel megváltoztatta a városképet.

A zabolai erődtemplom

A zabolai református erődtemplom Háromszék egyik legnagyobb műemléképülete. Legrégebbi része a várfal, amely még a 13. században épült, maga a templom pedig a 15. század óta áll. Az épületegyüttes sokat változott az évszázadok során, hiszen a földrengések nagy károkat okoztak benne, és mindig az adott kor építészeti stílusa szerint javították ki a megrongálódott részeket. A templomnak ma már minden szeglete önmagában érték.

A templom gótikus mennyezetét tartó gyámköveket ma is megfigyelhetjük a falakon. Érdekességük, hogy négy közülük tatárfejet ábrázol, ezekhez pedig egy hiedelem is kötődik: hogy miért nem nézhettek áldott állapotban lévő nők rá ezekre a faragott kövekre? A videóból kiderül.

A kolozsvári Pietati templom

Kolozsvár egyetlen evangélikus-lutheránus temploma a Pietati templom, amely annyit tesz: a lelkiségnek, a kegyességnek a háza. Az istentiszteleteken kívül rengeteg koncertnek és kulturális eseménynek ad teret a templom, ilyen például a Bach-maraton is, mellyel kitárják a kapukat – felekezettől, nemzetiségtől, kortól függetlenül – mindenki előtt.

A Főtér északkeleti sarkán található templomhoz további három épület tartozik, így alkotva egy épületegyüttest, az Insula Lutheranát. Ezen az udvaron szaladgált annak idején Reményik Sándor költő, aki a mai Pietati templomról és a mellette lévő egykori iskoláról írta Templom és iskola című alkotását.

A csíkkarcfalvi vártemplom

A csíkkarcfalvi római katolikus templom Felcsík egyik legjelentősebb erődtemploma, amelyről már a 15. századból vannak említések. Az ősi erődtemplom Nagyboldogasszony tiszteletére épült, és minden 200 évben átépítették.

Az erődtemplom számtalan különleges kincset rejt, például a várfalba beépített stációképeket, amelyeknek érdekessége, hogy Pilátus turbánban jelenik meg rajtuk, ezzel is bizonyítva, hogy a helyiek életére milyen nagy mértékben nyomta rá a bélyegét a török. A templom tornyában egy kis történelmi múzeumot alakítottak ki, ahol megtekinthetők a szárnyasoltár megmaradt részei, valamint egy szentségtartó, amelyekről úgy tartják, hogy Báthory István fejedelem idejéből származnak, emellett egy kehely is, amit ő maga adományozott a templomnak.

A szilágylompérti református templom

1777-ben tűzvész áldozata lesz az eredeti szilágylompérti templom, amit újjáépítenek. Ekkor készült hozzá a kazettás mennyezet is, Budai Sámuel asztalos és testvére keze munkája. Alkotásuk mind a mai napig ép állapotban van, ettől vált a templom kuriózummá.

Valódi, ma is aktuális üzeneteket közvetítenek ezek a kazetták. A Noé bárkája nevű kazetta például azt sugallja, hogy mindaz, aki bent van a bárkában, azaz Istenhez közel van és hisz benne, megmenekül és védve van minden veszélytől. A harangos kazetta pedig azt jelképezi, hogy Isten nem egy passzív szemlélője a világnak, hanem keresi és szólítja az embert. Első ránézésre egyszerű rajzoknak tűnhetnek a kazettákon lévő ábrázolások, azonban sokkal mélyebb üzeneteket rejtenek, ha megtanuljuk azt a „nyelvezetet”, amivel készültek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?