Csíkszentgyörgyön sütötték meg az ország legnagyobb kürtőskalácsát (VIDEÓ)
Minden eddiginél nagyobb, 21 méter hosszú kürtőskalácsot sütöttek a Hargita megyei Csíkszentgyörgyön szombaton. A méretes finomság nem csupán országos szinten a legnagyobb, hanem a készítők reményei szerint a Guinness-rekordok könyvébe is bekerülhet.
Kétnapos ünneppel köszöntötték a Hargita megyei Csíkszentgyörgyön a település névadó védőszentje, Szent György napját. A rendezvény legnagyobb attrakciója az az országos rekordkísérlet volt, amely során 21 méter hosszú kürtőskalácsot sütöttek.
Első alkalommal 2001-ben tartották meg a Szent György tiszteletére szervezett falunapokat Csíkszentgyörgyön. Az idei, jubileumi rendezvényt szerette volna igazán emlékezetessé tenni a szervező helyi önkormányzat, ezért felkérték a községben működő Borbély Kürtőskalács csapatát, hogy készítsék el az ország legnagyobb kürtőskalácsát.
Mint a Maszol érdeklődésére, Borbély István, az említett vállalkozás tulajdonosa megosztotta: nem ez az első alkalom, hogy igazán nagy kürtőskalácsot készítettek, már évekkel ezelőtt sütöttek három méterest a hagyományos székelyföldi csemegéből. A szombaton megsütött, 21 méteres kalács nem csupán hazai, hanem minden bizonnyal világrekord is lehet. A kalács a Guinness-rekordok könyvébe is bekerülhet, ehhez azonban egy későbbi alkalommal újra el kell majd készíteni a hitelesítés miatt – mondta el Borbély István.
A rekord méretű kalács elkészítéséhez különleges fémszerkezetet kellett készíteni, amely tartja az öt részből összerakott sütőfát, a sütéshez szükséges izzó faszenet fémtálcák segítségével tolták be a feltekert tészta alá.
A különleges kalács elkészítéséhez ötven kilogramm lisztet, 25 kilogramm cukrot, 150 citrom héját, 100 tojást, 25 liter tejet használtak fel – mondta el a tésztát a sütőfára egymaga feltekerő Borbély Zsuzsa. Mint hozzátette, a rekord kalács 200 darab 25 dekagrammos kürtőskalácsnak felel meg.
„Azt mondják, egy ekkora kalács sokkal finomabb, mint a kisebb méretűek, kicsit vastagabb a tésztája, másként működik a kelés. Egyébként is jellemző ránk,hogy nem vékony tésztát használunk. Ilyen a hagyományos, falusi kürtőskalács, van harapnivalója” – fogalmazott Borbély Zsuzsa.
A sütés során tizenöten vettek részt a munkában, ami a feltekeréstől a sütésen át a felvágásig mintegy másfél órán keresztül tartott. A sikeres rekordkísérlet végén a Szent György Napok látogatói elfogyaszthatták a 21 méteres kürtőskalácsot.
CSAK SAJÁT