Az életminőség európai ranglistáján Románia az utolsó harmadban tanyázik
Az azért meglepő, hogy Görögországot és Máltát megelőzzük, az már kevésbé, hogy Ukrajnát is.
Idén is elkészítette az életminőség világranglistáját a numbeo.com portál. A 84 országot tartalmazó rangsorban Románia a 42. helyen áll. Ez azonos a tavalyi helyezéssel, azonban némi visszaesést jelent a korábbi évekhez képest, amikor az ország a 40.-41. helyeket foglalta el.
A numbeo.com nyolc kritérium alapján határozza meg egy adott ország életminőségét: vásárlóerő, közbiztonság, egészségügyi ellátás, megélhetési költségek, ingatlanárak/jövedelmek arány, közlekedés, környezetszennyezés, klíma. A ranglistát Hollandia vezeti 196,7-es pontszámmal, majd Dánia (194,7) és Svájc következik (193,6). Az első tízbe Luxemburg, Finnország, Izland, Ausztria, Omán, Ausztrália és Norvégia került még be.
Németország a 11., az Egyesült Államok a 17., míg Nagy-Britannia a 21. Az egykori szocialista országok közül Észtország érte a legjobb helyezést, a 18. helyre rangsorolták, míg Szlovénia 19., Csehország pedig 23.
Románia két hellyel van lemaradva Magyarországtól, eggyel pedig Dél-Koreától, míg utána Bulgária és Uruguay következnek. Románia viszonylag jó pontszámot kapott a közbiztonságra és a megélhetési költségekre, ellenben az egészségügy terén még Bulgária is megelőzi.
A ranglistán van néhány furcsaság is, mint például, hogy Indiában jobb élni, mint Szerbiában vagy Máltán, illetve, hogy Ukrajnában jobb az életminőség, mint Észak-Macedóniában. Az utolsó helyeken súlyos gazdasági és társadalmi problémákkal küzdő államok állnak: Irán, Sri Lanka, Venezuela, Banglades és Nigéria.
A 36 államot tartalmazó európai rangsorban Románia a 27. helyen áll, ami nem túl hízelgő, Görögországot és Máltát azonban megelőzi, ami valószínűleg sokak számára elég kérdőjelesnek tűnik.