Véget ért a Sanitas bukaresti tiltakozó felvonulása
Véget ért a Sanitas egészségügyi szakszervezeti szövetség tagjainak szerdai bukaresti tiltakozó felvonulása. A menet a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) székháza előtt is megállt.
Az utóbbi párt székháza előtt a tüntetők az aláírásukkal jelképesen csatlakoztak a Sanitas követeléseihez. A szakszervezet 15 százalékos béremelést követel az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók számára, illetve kérik a kormánytól, hogy haladéktalanul kezdje meg a tárgyalásokat a társadalmi partnerekkel az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről és biztosítsa az egészségügyi és a szociális intézmények finanszírozását.
A Sanitas bukaresti szervezetének elnöke, Viorel Huşanu az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a tüntetőket nem fogadták sem a PSD, sem a PNL székházában, csupán ígéretet kaptak a tárgyalásokra. Beszámolója szerint hasonló ígéretet kaptak az eddig nyitottnak mutatkozó Marius Budăi munkaügyi minisztertől is, aki azonban a zsúfolt elfoglaltságai miatt erre szerdán sem ért rá.
Viorel Huşanu elmondta, a szakszervezeti tagokat leginkább az aggasztja, hogy nem ismerik az új közalkalmazotti bértörvény tervezetét, csak annyit tudnak, hogy a jogszabályjavaslat szerint a bérpótlékok nem haladhatják majd meg az alapfizetés húsz százalékát.
Kapcsolódó
Mint írtuk, hétfőn és kedden a Sanitas a főváros több fontosabb kórházát érintő felvonulást szervezett. A szakszervezet vezetői újabb tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba, ha nem rendezik a követeléseiket.
Az országos helyreállítási tervben (PNRR) Románia vállalta egy új közalkalmazotti bértörvény kidolgozását, eddig azonban nem voltak egyeztetések erről az egészségügyi szakszervezetekkel, ami arról árulkodik, hogy a kormány nem tiszteli az ágazatban dolgozókat – nyilatkozta még hétfőn a fővárosban tüntető Sanitas Szakszervezeti Szövetség első alelnöke.
Iulian Pope rámutatott, egyik legfontosabb követelésük a valós társadalmi párbeszéd. Elmondta, hogy a munkaügyi minisztérium érvei szerint azért nem hívták őket egyeztetésre, mert még nem készült el az új egységes bértörvény tervezete. „De a társadalmi párbeszédre a jogszabály kidolgozása előtt kellene sort keríteni, különben nincs értelme” – fogalmazott a szakszervezeti vezető.
CSAK SAJÁT