Maga a súlyos, előrehaladott alapbetegség is, különösen, ha társbetegségekkel, szövődményekkel (pl. tüdőelváltozásokkal) jár együtt, fokozott fogékonyságot jelent fertőzésekre, amit az autoimmun kórképekben nemritkán fellépő immunhiányos állapotok tovább növelhetnek. Az ilyenkor alkalmazandó hatékony gyógyszerek még inkább fokozhatják a fertőzésveszélyt.
- Fogadjon meg minden hasznos tanácsot
Az alapos és rendszeres kézmosás, a másik embertől, különösen a betegnek tűnőtől való távolságtartás, a csoportosulások kerülése, az otthonmaradás, a gyakori szellőztetés, a személyes higiéné maximális betartása, illetve szükség esetén arcmaszk és kesztyű viselése még inkább javasolt az autoimmun betegségben szenvedőknek.
Kapcsolódó
- Hagyja el, vagy csökkentse minimumra a dohányzást
A dohányzás nemcsak a gyulladásos alapbetegségét rontja, hanem jelen járványban elsősorban érintett tüdő állapotát is.
- Táplálkozzon egészségesen, juttassa szervezetét elegendő C- és D-vitaminhoz
Gondoskodjon az immunvédekezés számára fontos D- és C-vitamin, valamint nyomelemek beviteléről, és ne a kalóriákon legyen a hangsúly. A bezártság miatti immobilitás ellenére tartsa magát fizikailag jó erőállapotban otthoni tornagyakorlatokkal akár, és őrizze meg szellemi aktivitását. A stressz gyengíti az immunrendszert, tehát ne a fertőzéstől való félelemben, hanem tudatos egészségvédő és preventív szemlélettel élje mindennapjait.
- Részesüljön továbbra is a speciális terápiában
A beteg a szükséges kontrollvizsgálatok mellett járvány idején is folyamatosan kapja az autoimmun betegségére korábban megkezdett speciális terápiát, mivel annak elhagyása jelentős egészségkárosító kockázattal járhat. Természetesen ezeket (pl. biológiai gyógyszerek) csak akkor lehet folytatni, ha a betegnek biztosan nincs semmilyen fertőzésre utaló tünete, környezete által sem veszélyeztetett fertőzésre, és ez nemcsak koronavírus-gyanúra vonatkozik.
CSAK SAJÁT
- Gyógyszereket csak kezelőorvossal való egyeztetés után alkalmazzon
Fertőzés alapos gyanúja esetén a betegségmódosító gyógyszereket, a kezelőorvossal egyeztetve le kell állítani, a kortikoszteroidok kivételével. Járvány idején ugyanakkor nem javasolt elkezdeni ezen gyógyszeres kezeléseket, várjunk ezzel a fertőzésveszély elmúltáig.
- Ha tüneteket tapasztal, haladéktalanul forduljon háziorvosához
Amennyiben koronavírus-fertőzésre gyanús tipikus tünetek alakulnak ki (magas láz, tartós nehézlégzés, száraz köhögés) az autoimmun beteg haladéktalanul forduljon háziorvosához a speciális diagnosztikai vizsgálatok elvégzése céljából.