Az alattomos mustgáz: a veszélyeire figyelmeztetnek a falugazdászok
Egy liter erjedő must csaknem 42 liter szén-dioxidot termel, éppen ezért a szüreti időszakban oda kell figyelni a mustárgáz jelentette veszélyre – hívja fel a figyelmet közleményében a Partiumi Falugazdász Hálózat. Kiemelik minden évben történik tragédia a szőlőtermesztéssel foglalkozó régiókban. Azt is hangsúlyozzák: a közhiedelemmel ellentétben, ha a kézben tartott gyertya lángja nem alszik el, az sem garancia.
A szüreti időszak vigasságai könnyen szomorú fordulatot vehetnek, ha nem figyelünk oda a mustárgáz (szén-dioxid) mérgezés veszélyeire. Nagy valószínűséggel nincs is Romániában olyan szőlőtermesztéssel foglalkozó régió, ahol évente ne történne egy-egy halállal végződő baleset, áll a Partiumi Falugazdász Hálózat Maszolnak küldött közleményében.
„Kevesen tudják, de egy liter erjedő must csaknem 42 liter szén-dioxidot termel. A szén-dioxid önmagában nem mérgező, de mivel kiszorítja a levegőt a pincéből, oxigénhiányos környezetet hoz létre. A mustgáz miatti oxigénhiány szédülést, álmosságot, eszméletvesztést, végül akár fulladásos halált okozhat” – idézi a közlemény Nagy László Bihar megyei falugazdászt.
Mint írják, a közhiedelemmel ellentétben, ha a kézben tartott gyertya lángja nem alszik el, az sem garancia arra, hogy nincs a pincében halálos koncentrációjú mustgáz. „A gyakran alkalmazott gyertyaláng próba nem megbízható!” – hangsúlyozzák. A magyarázat szerint, ha a levegő szén-dioxid koncentrációja eléri vagy túllépi a nyolc-tíz százalékot, eszméletvesztést, fulladásos halált okoz. A gyertya lángja csak akkor alszik el, ha a levegő szén-dioxid koncentrációja eléri a 14 százalékot. Ha a gyertyás módszert alkalmazzuk, fontos, hogy a gyertyát ne a vállmagasságban, előre kinyújtott kezében tartsa a pincébe igyekvő, hanem eressze derékmagasság alá. A legegyszerűbb megoldás egy lapátra – vagy más kerti szerszámra – helyezett mécsest, gyertyát tartani lábmagasságban – tanácsolják a falugazdák. Amennyiben a láng kialszik, akkor nincs elegendő oxigén a pincében, azonnal el kell hagyni a helyiséget, figyelmeztetnek.
Azt is tanácsolják, hogy a mérgezés elkerülése érdekében a pincék megfelelő szellőztetését oldja meg a gazda, ennek érdekében alkalmazzon folyamatosan működő szellőztető berendezéseket, és rendszeresen kell ellenőrizni, hogy azok működőképesek-e. Aki biztosra akar menni, az a borospincéjébe gázérzékelő riasztóberendezést szereltet!, mutatnak rá.
„A bort zárt hordóban kell tartani, ellenőrizni kell, hogy az abroncsok és a dongák épek-e, valamint a csapokhoz, a töltőnyíláshoz és egyéb nyílásokhoz hasonlóan jól záródjanak, hogy az erjedés időszakában ne kelljen a pincét látogatni” – tanácsolja Nagy László.
CSAK SAJÁT