A sportban és a konyhaművészetben is a legjobbra törekszik a csíkszeredai Szász Kincső

Nemcsak a sportban ér el kiemelkedő eredményeket, hanem a konyhaművészetben is jeleskedik Szász Kincső. A csíkszeredai fallabdázó az ütőt időről-időre fakanálra cseréli és ahogy a sportban, úgy a gasztronómiában is a legjobbak közé szeretne tartozni. Kedvence a japán konyhaművészet, álma pedig az, hogy Michelin-csillagot hozzon Székelyföldre.

A világ egyik legrangosabb, fiatal séfeknek szóló versenyén is megmérettette magát a közelmúltban Szász Kincső. A csíkszeredai lányt korábban főleg fallabdázóként ismerhettük, ám beszélgetésünkből kiderült: ahogy a sportban, úgy a konyhaművészetben is a legjobb teljesítményre törekszik.

Büszke lehet eredményeire a csíkszeredai Szász Kincső | Fotó: Szász Kincső személyes archívuma

Mint Kincső a Maszol érdeklődésére elmondta: szenvedélye sok éve kezdődött a főzés iránt, egészen kicsi korától szeretett a nagymamájával a konyhában tenni-venni, segédkezni. „Mindig is olyan dolog volt (a főzés), amit nagyon-nagyon szerettem. Természetesen a fallabda mellett is mindig nagy hangsúlyt fektettem arra, hogy mind a két karrieremet tudjam egymás mellett fejleszteni, rég tudtam, hogy ezt a szakmát is akarom művelni. Úgy gondoltam, hogy nagyon jó kombináció a sport és a gasztronómia. Az egészséges étkezésnek fontos szerepe van a sportban, az pedig kivételes hogy magamnak készíthetem el az ételeket” – osztotta meg.

A legjobbaktól tanult

A középiskola elvégzése után Kincső a Manchester Egyetem Culinary Arts szakán tanult, majd a rangos franciaországi Institut Culinaire Disciplines Escoffier mesterképzésén vett részt, ahol a világ legkiválóbb séfjeivel fejlődhetett együtt. Képzéseit a két Michelin-csillagos Onyx étteremben töltött szakmai gyakorlat gazdagította, ahol tapasztalatot szerzett a klasszikus francia technikák és a modern kulináris irányzatok ötvözésében. Mindezek mellett kurzosokon, Cooking Schoolokon vett részt a világ számos pontján, például Indonéziában, Malajziában is.

Örömmel képviseli Erdélyt

Kincső szerint ugyanakkor az Erdélyben megtalálható alapanyagok is rendkívül értékesek. „Fantasztikus, hogy nagyon sok friss alapanyagot lehet beszerezni helyi termelőktől, ami számos helyen nem adatik meg másoknak. Ez olyan különlegesség, amiért nagyon szeretek itthoni alapanyagokból főzni, sok különleges dolgunk is van, ami máshol nem található meg” – emelte ki.

Mint megosztotta, a konyhaművészet alapjának világszerte a francia konyha számít. Ezt tanulta az egyetemen, majd a mesterképzés során is. „Mivel mindennek ez az alapja, ezért is nagyobb szerepet játszik, de az erdélyi konyha, az erdélyi ízek különlegesek számomra” – jegyezte meg Kincső. Hozzáfűzte: személyes kedvence a hazai ízek után a japán konyha. „A ramenek, a szusik, meg mindenféle más finomság, amit ott készítenek, nagyon vonz, és szoktam itthon én is ezt-azt kipróbálni, főzni, elkészíteni ezekből” – mondta.

Ifjú séfek versenye

Kincső a közelmúltban részt vehetett Románia képviseletében az ifjú séfek európai vetélkedésén (European Young Chef Award) Szicíliában. Ez a megmérettetés a Nemzetközi Gasztronómiai, Kulturális, Művészeti és Turisztikai Intézet ( IGCAT ) által évente megrendezett verseny, amely a díjazott és jelölt európai gasztronómiai régiók fiatal kulináris tehetségeit gyűjti össze. A megmérettetés döntősei, akiket minden évben helyi versenyeken választanak ki, a régiójukból származó hagyományos receptek megújításával versenyeznek helyi alapanyagokból.

Csodák készülnek a konyhában

„Ez Európában az egyik legfontosabb verseny ifjú séfeknek, ennél rangosabb már csak a világbajnokság. Hatalmas megtiszteltetés volt, mert Európából nyolc régió vett részt idén, és egyik Hargita megye volt, amit én képviseltem. A megyének és nekem személy szerint is nagy dolog volt a részvétel. Két Michelin-csillagos séf volt a zsűriben, folyamatosan Michelin-csillagos séfek főzték nekünk az ebédet, tehát nagy esemény volt” – hangsúlyozta Szász Kincső. Kiemelte, a versenyen való részvételét mentorként Lőrincz Szilárd, a One Soul étterem executive séfje támogatta.

Szóba került a verseny kapcsán, hogy Hargita megye volt az egyik jelölt az Európa Gasztronómiai Régiója címre 2027-ben. Beszélgetésünk napján hozták nyilvánosságra, hogy a Nemzetközi Gasztronómiai, Kulturális, Művészeti és Turisztikai Intézet (IGCAT ) hivatalos döntése alapján a megye megkapta ezt az elismerést.

Beszélgetésünkben arra is kitértünk, hogy a tradicionális erdélyi, székelyföldi konyha mellett van-e nyitottság az itt élőkben az újdonságok felé. „Van egy réteg, amely nagyon nyitott ezekre az ízekre, főleg, akik sokat utaznak. Ahogy mondtam, a francia konyha nagyon sok mindennek az alapja, a szószoknak és számos konyhai technikának. Ezek ősrégi dolgok, nem most alakultak ki. Persze a maláj meg a japán konyha kicsit exkluzívabb és különlegesebb, nem mindenki szereti, de vannak olyanok, akik igen, és igazából csak a nyitottság a fontos” – mondta Kincső.

A fiatal séf a gasztronómiában sem adná alább annál a színvonalnál, amit a squash-pályákon képvisel. „Egyszer, hogyha úgy hozza a sors, szeretnék Michelin-csillagos éttermet itt Erdélyben. De az is mindenképpen cél, hogy az erdélyi ízeket képviseljem és tovább vigyem. Az Onyxban végzett nyári gyakorlat idején, Mészáros Ádám séf mellett bizonyosodtam meg arról, hogy a fine dining vonalon szeretnék továbbmenni, és a jövőben ezt szeretném csinálni” – szögezte le Szász Kincső.

Szász Kincső bemutatkozó videóját a European Young Chef Award versenyen az alábbi videóban nézhetitek meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?