Bemutatjuk Szász Kincsőt, a romániai fallabdasport csíkszeredai reménységét

Napi rendszerességgel legalább két órát gyakorol Szász Kincső az édesapja által épített pályán. A mindössze 16 éves csíkszeredai lány előtt ígéretes jövő áll. Bár a hazai sportági szövetség különösebben nem támogatja, idővel a világranglista legjobb öt fallabdázója közé szeretné beverekedni magát. A Maszolnak gyorstalpalót tartott a mifelénk kevésbé ismert, de szerinte csodálatos sportágról, amelyből kis híján olimpiai versenyszám lett.

Hogyan ismerkedtél meg a squash-sal?

Legelőször a brassói sétáló utcában egy üvegpályán láttam játszani embereket. Amikor elkezdtem nézni, nem igazán értettem miről szól, de nagyon hamar beleszerettem. Próbáltam a teniszhez hasonlítani, mivel akkor még teniszező voltam. Ez a sport nagyon izgalmas, elbűvölő, tele van eseményekkel, pezsgéssel. Minden hirtelen és spontán történik, jó reflexekre van szükség. Maga a fallabda azért is érdekes, mert néhány versenyt különleges helyeken rendeznek, mint például Egyiptomban a piramisok lábánál.

Mi a játék lényege, hogyan épül fel egy-egy labdamenet?

A fallabdában minél előbb el kell érni a 11 pontot. A játék ütésekből épül fel, vannak különböző angol nyelvű szakkifejezések, ilyen például a drive (egyenes), ennek lényege, hogy a játékosnak a sarokba kell ütni a labdát. Az ütésfajták közé tartozik a boast, drive, dropshot, lob, cross-court, volley. A squash hasonlít a teniszhez, technikában, ütőformában, felszerelésben, pontozásban mégis eltérő. Az szervál, aki nyeri a pontot – egyet tetszés szerint a választott oldalról (jobb vagy bal) majd az ellenkezőről. A labda el kell érje a főfalat, a pont pedig azé, akinek sikerül olyat ütnie, hogy a másik ne tudja visszaadni. Egy meccs három nyert szettből áll.

A felszerelés tartalmaz speciális elemeket?

A fallabdázók felszerelése a teniszezőkéhez hasonlít. Az öltözék nincs megszabva, bármilyen ruhában lehet játszani, de mivel ezt a sportot teremben űzik, a cipőre nagyon oda kell figyelni, ez a legfontosabb elem. A cipő talpa világos színű kell legyen, a parkettát meg kell óvni a károsodástól. Az ütő is eltérő, hosszúkásabb a feje és sokkal keskenyebb, mint a teniszben. Súlyra is sokkal könnyebb és kisebb az ütési felület.

Mennyi időt töltesz hetente gyakorlással és milyen célokat tűztél ki magad elé?

A gyakorlás minden nap legalább két órát vesz igénybe suli után, viszont hétvégén is edzem. Jelenleg a 37. helyen állok a világranglistán, úgy érzem, ez szép eredmény, de szeretnék idővel még előrébb kerülni. Jövőre érettségizem, addig folytatom az edzéseket, és amikor csak lehet, kiutazom az edzőmhöz Budapestre. Szeretnék ugyanakkor minél több külföldi versenyen részt venni. Érettségi után majd egy olyan egyetemet választok, ahol lehet fallabdázni. Hosszútávú célom, hogy a felnőtteknél bekerüljek a top 5-be a világon.

Kincső a Transylvania Tennis@Squash klub leigazolt játékosa, tagja a női román fallabda-válogatottnak. A ranglistán jelenleg harmadik az országban, míg a junior kategóriában veretlenül első. Az elmúlt időszakban külföldi és romániai versenyeken egyaránt részt vett, Belgrádban második helyezést ért el, Budapesten grand prix minősítésű viadalon lett hatodik, előtte a román junior versenyen ezüstérmet szerzett. Nemrég elvégezte a squash világszövetség edzői vizsgáját, amelyet a World Squash Federation (WSF) indiai elnöke, Narayana Ramachandran előtt tett le.

Össze lehet hangolni a tanulást a versenysporttal?

Az emberek többsége azt mondja, nehéz egyszerre mindkettőt jól csinálni, de én bizonyítani tudom az ellenkezőjét. Persze ehhez szükséges, hogy a tanárok elnézőek legyenek velem szemben. Vannak időszakok, amikor kicsit nehéz egyszerre csinálni, mivel a szezon pont iskolaidőszakban van. Elég sokat hiányzok az órákról, de a leckét minden nap leadják az osztálytársak – sokszor két edzés vagy meccs között tanulok. Igyekszem mindkettőt jól csinálni.

Meg lehet élni Romániában a squash-ból, támogat a sportági szövetség?

Romániában a squash mindössze két éve van jelen, egyelőre nem tudta magát kinőni, nem elég népszerű. Nálunk a városban ezek az első pályák, amelyeket apukám készített. Az itteni emberek soha nem is hallottak a sportágról eddig, de most már egy éve Csíkszeredában is lehet fallabdázni. A squashból az országban jelen pillanatban nem igazán látok lehetőséget megélésre, de lehet vele keresni kis zsebpénzt. A szövetségtől szinte semmilyen féle támogatást nem kapok. Nem nagyon tudom azt mondani, hogy eddig valamiben is támogattak volna.

A nemzetközi szövetség lobbija ellenére a squash még nem része az olimpia műsorának, szerinted mi lehet ennek az oka?

Talán a legfőbb oka, hogy a fallabda nem örvend akkora sikernek, mint például a foci vagy a kosár. Ez egy nagyon új sportág és az emberek többsége nem is hallott róla. Számos okai lehetnek még, a tévéközvetítés például sokkal bonyolultabb más sportágakhoz viszonyítva, de szerencsére a mai modern technológia mindent megold. Reménykedem, hogy a következő olimpiára már bekerül, és majd én képviselhetem az országot.

Legutóbb Kolozsváron versenyeztél, harmadik lettél a Romanian Squash Openen. Elégedett vagy az eredménnyel?

Nagyon elégedett vagyok a helyezéssel, mivel sikerült legyőznöm minden román női játékost és sokkal jobb eredményt értem el, mint tavaly. Ezáltal első lettem a felnőtt női kategóriában és első a junioroknál. Itt látszik meg a sok, kemény munka eredménye. Jövőre már az első helyre pályázom.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?