Vízcsapot a mezőre: növelik az öntözhető földterületeket Háromszéken
Kovászna megyében elindult egy nagyszabású öntözésfejlesztési program. Megközelítőleg 200 gazda kaphat engedélyt felszíni vizek szabályozott használatára. A Kovászna Megye Tanácsa és az AgroSic Egyesület támogatásával megvalósuló kezdeményezés célja, hogy fenntartható megoldást kínáljanak a gazdáknak a kiszámíthatatlan időjárás okozta kihívásokra.
Háromszék korábbi öntözési tervét még 2016-ban hagyták jóvá, azonban a törvény időközben megváltozott, így azt nem lehetett meghosszabbítani – mondta el a Maszol érdeklődésére Könczei Csaba háromszéki RMDSZ-es képviselő. Az agrárszakpolitikus szerint most új tervet készítenek és engedélyeznek, amelyet az AgroSic finanszíroz. A programba nemcsak azok a gazdák kapcsolódhatnak be, akik az elmúlt években is öntöztek a felszíni vizekből, hanem új gazdák is jelentkezhetnek.
Engedélyezett vízhasználat: szabályozottan a patakokból
A háromszéki AgroSic Egyesület öntözési kezdeményezése úttörő volt országos szinten, idézte fel Könczei Csaba, aki szerint a 2010-es években történt az, hogy megszaporodtak a mobil öntözőrendszerek, a földek mellett kis víztározókat ástak a gazdák, de engedély nélkül használták a patakok vízét. Ennek a jelenségnek vetettek véget azáltal, hogy 2016-ban hivatalosították és szabályozták a vízfogyasztást.
Akkor több mint 40 gazda használhatott hivatalosan és szabályozottan felszíni vizeket a földek öntözésére és ezért éves vízhasználati díjat is fizettek. Az engedély öntözési programot is előír, ennek köszönhetően egy-egy vízfolyás mentén meghatározott időszakban öntözhettek a gazdák, így kerülték el, hogy túlterheljék a vízforrásokat. Ezekért az érintett gazdák évente vízhasználati díjat fizetnek.
Bővülő kapacitás: cél a 8000 hektár öntözhető földterület
Eddig főként felső- és alsó-háromszéki, orbaiszéki települések gazdái voltak érintettek, most viszont ki szeretnék terjeszteni az egész megyére a felszíni vizekből való szabályozott öntözést. A bővítés célja, hogy Háromszéken az öntözhető mezőgazdasági területeket 8000 hektárra növeljék, vagyis Kovászna megye mezőgazdasági területeinek közel 10 százaléka öntözhetővé váljon, mondta Könczei Csaba.
Jelenleg a Sepsiszentgyörgy melletti Szépmezőn (1600 hektáron) és Maksán (1200 hektáron) működik nagyobb öntözőrendszer: előbbi az Olt folyó vizét használja, utóbbi pedig a Besenyői mesterséges tó vízét. A mostani terv elsősorban patakokra, felszíni vízfolyásokra épít, de hosszú távon legalább 2–3, a Besenyői tóhoz hasonló méretű tározóra lenne szükség, hogy Kovászna megye agrárterületeinek egyharmada öntözhető legyen – hangsúlyozta Könczei Csaba.
Klímaváltozásra szabott agrárpolitika
A háromszéki szakpolitikus szerint a klímaváltozás már kézzelfogható: hosszan tartó szárazságok és hirtelen, nagy mennyiségű esőzések jellemzőek, ezért a gazdáknak alkalmazkodniuk kell. Ez rövid távon szárazságtűrő növényfajták termesztését, vagy olyan földművelési technológiák alkalmazását jelenti, amelyek segítenek megőrizni a talaj nedvességtartalmát. Háromszék agrárjövője azon múlik, hogy minél nagyobb területen épüljenek ki az öntözőrendszerek, ami nem csak a szárazság kivédését, hanem a minőségi és mennyiségi termés biztosítását szolgálja.
CSAK SAJÁT