Vitát váltott ki az elektronikus személyi a trikolór hiánya és a nem jelölése miatt

Hatalmas felháborodást váltott ki bizonyos körökben az új, elektronikus személyi. Az uniós szabványoknak megfelelő, számos biztonsági elemmel ellátott dokumentumot egyelőre csak Kolozsváron bocsátanák ki hétfőtől, egy kísérleti program keretében. Az erre vonatkozó jogszabályt már tavaly elfogadta a kormány, azonban a közvélemény csak most figyelt fel rá, hogy az új személyi csupán az Európai Unió zászlaját tartalmazza, a román trikolórt nem.

A legnagyobb felháborodást azonban – főleg ultrakonzervatív körökben – a tulajdonos nemére vonatkozó rubrika váltotta ki: a jelenlegi személyi kártyán szereplő „sex” szó helyén a „gen” szerepel. Magyarra mindkettő nemként fordítható, a román nyelvben azonban előbbi kizárólag a biológiai nemet jelöli, míg a „gen” nem annyira egyértelmű, és a szabályozás bírálóinak félelmei szerint megnyitja az utat a transzneműek nyilvános elismerése előtt. Konzervatív politikusok és véleményvezérek ezért a módosítást elfogadhatatlannak tartják, „súlyos hibának” és „a társadalom átnevelése felé tett újabb lépésnek” minősítették.

A fenti minták bemutatása után – a belügyminisztérium illetékes főosztálya szerint – percek alatt elfogytak a következő 30 napra előjegyezhető időpontok. Ez körülbelül 450 érdeklődőt jelent, míg a kísérleti program hat hónapja alatt legfeljebb ötezer ilyen dokumentum kibocsátását irányozták elő. Hamarosan megjelentek azonban az első bírálatok is.

Pavel Popescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője Facebook-oldalán „súlyos hibának” nevezte a nemre vonatkozó módosítást, és reményét fejezte ki, hogy a változtatás nem tudatos, az illetékesek záros határidőn belül orvosolják a problémát. A Románok Egyesülésért Párt (AUR) szintén a közösségi médiában reagált a javaslatra, többnyire költői kérdések formájában bírálva a tervezett módosításokat.

Elsőként természetesen a trikolór hiányát kifogásolták, majd a nemre vonatkozó cserét, illetve szóvá tették, hogy az illetékes hatóságok nem szerveztek közvitát az új személyik kibocsátása előtt. „Ez újabb lépés a nemzeti identitás eltörlése és a lakosság átnevelése felé?” – tette fel a kérdést a párt.

Később Pavel Popescu a Hotnews portálnak nyilatkozva visszautasította a saját „racionális álláspontjának összekapcsolását” a témában „az AUR pozíciójával”. A liberális politikus arra hivatkozott, hogy Facebook-bejegyzéséhez egy hatályos törvényből, a 202/2004-es jogszabályból inspirálódott. (A hivatkozott törvény a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni küzdelem összehangolásáról kötött román-szlovák kormányközi megállapodást ratifikálja – tehát aligha vág ide.)

Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy „előbb vagy utóbb” sort kell keríteni a PNL doktrínájának tisztázására. (Mint ismert, az évek során a Nemzeti Liberális Párt „fölszippantott” egy sor konzervatív politikai tömörülést, köztük az egykor Gheorghe Funar nevéhez fűződő Román Nemzeti Egységpártot. Főként a Călin Popescu Tăriceanu nevével fémjelzett csoportosulás kiválása után az alakulatban a korábbinál hangsúlyosabbá váltak a tradicionalista, vallási fundamentalista irányzatok.)

Máris kilátásba helyezték az új személyi módosítását

Az állásfoglalások nyomán élénk vita bontakozott ki a sajtóban a kérdésről. Ennek nyomán a belügyminisztérium lakosságnyilvántartó főosztályát vezető Cătălin-Aurel Giulescu máris kilátásba helyezte az új személyi módosítását.

Az Antena 3 hírtelevízió szerda esti műsorában Giulescu előbb védelmébe vette a változásokat. Hangsúlyozta, hogy Romániának kötelessége alkalmazni a 2019/1157 európai rendeletet az uniós személyi okmányok biztonságának megerősítéséről. Emlékeztetett, hogy az 1997-ben bevezetett román személyi az egyik leggyakrabban hamisított okmányfajta Európában, mivel szinte semmiféle biztonsági elemet nem tartalmaz. Majd a riporter és a vele összhangban megszólaló vendégek ismételt kérdéseire kijelentette: „bármi lehetséges”, értésre adva egyúttal, hogy a nemet illetően valószínűleg visszatérnek a korábban használt „sex” rubrikanévhez.

A transzneműek hivatalos elismerését érintő „aggodalmakat” illetően hangsúlyozta, hogy a bukaresti kormány által tavaly elfogadott határozat mindössze két (férfi/nő) opciót enged meg a nem vonatkozásában. Ez azért érdekes, mert az európai rendeletet 24. paragrafusa szerint a tagállamok számára lehetővé kell tenni annak eldöntését, hogy a személyek nemét feltüntetik-e a rendelet hatálya alá tartozó okmányokban; amennyiben egy tagállam az ilyen okmányokban feltünteti a személy nemét, az „F”, „M” vagy „X” jelöléseket, vagy adott esetben az adott tagállam nyelvén vagy nyelvein az azoknak megfelelő egy betűből álló kezdőbetűt kell alkalmazni.

A belügyi vezető azt is közölte, hogy az elektronikus személyivel párhuzamosan igényelhető lesz a hagyományos személyazonossági kártya is, amely azonban – mivel kevesebb biztonsági elemet tartalmaz majd – nem lesz használható utazási dokumentumként Európában.

Kapcsolódók

Kimaradt?